10 vjetori i pavarësisë së Kosovës/Mijëra kosovarë drejt Shqipërisë

schedule11:41 - 17 Shkurt, 2018

schedule 11:41 - 17 Shkurt, 2018

Shumë shtetas kosovarë zgjodhën Shqipërinë për ta festuar dhjetë vjetorin e Pavarësisë së Kosovës. Vetëm paraditen e kësaj të shtune kaluan doganën e Morinës mbi katër mijë automjete.

Zgjodhën Shqipërinë për këtë 10 vjetor të pavarësisë së Kosovës.

Mijëra kosovarë kaluan kufirin gjatë paradites në Morinë.

Të panumërta automjetet e vogla dhe autobusët që po presin në Morinë, kurse hyrja në Vermicë drejt Kosovës thuajse e boshatisur.

Qytetarët e Kosovës nuk bëjnë ndasi në këtë ditë të shënuar, madje disa prej tyre e kanë idhull vetëm 28 nëntorin.

Sipas burimeve të policisë kufitare, vetëm gjatë orëve të para të ditës mbi 4000 mijë automjete kanë hyrë përmes Morinit në Shqipëri./abcnews.al

Gazetar i ABC News, Kukës: Bujar Muçmataj