10 skuadrat që nuk i mbani mend që kanë fituar një Champions

schedule14:28 - 28 Maj, 2022

schedule 14:28 - 28 Maj, 2022

Borussia Dortmund 1997 kampione

Më 28 maj 1997, Borussia u përball me Juventusin në finalen e Ligës së Kampionëve të luajtur në stadiumin Olimpik të MyniCH para 59,000 shikuesve. Skuadra gjermane mundi skuadrën italiane 3-1 me golat e Karl-Heinz Riedle (2) dhe Lars Ricken, dhe Alessandro Del Piero shënoi për skuadrën torineze.

The Stuff dreams are made of? | norwegianmusings

Celtic  kampion 1967

Më 30 maj 1967, Celtic u përball me Interin në finalen e Kupës Evropiane në Stadiumin Kombëtar në Lisbonë para 56,000 shikuesve.

Skuadra skoceze mundi italianëT 2-1 me golat e Gemmell dhe Chalmers, ndërsa Interi për Interin realizoi Mazzola.

Celtic Team Line-Up 1976-77 – The Celtic Wiki

Feyenoord kampion i vitit 1970

Më 6 maj 1970, Feyenoord u takua me Celtic në finalen e Kupës Evropiane në Stadio Giuseppe Meazza në Milano para 50,000 shikuesve.

Skuadra holandeze mundi skocezët 2-1 me golat e Rinus Israwl dhe Ove Kindvall, Tommy Gemmell duke shënuar golin e vetëm për skuadrën e Glasgout, shkruan abcnews.al.

Pin on Things i like

Nottingham Forest 1979 kampion

Më 30 maj 1979, Nottingham u përball me Malmo në finalen e Kupës Evropiane në stadiumin Olimpik të Mynihut para 57,000 shikuesve.

Skuadra angleze mundi skuadrën suedeze 1-0, vepër e Trevor Francis.

Soccer, football or whatever: Nottingham Forest Greatest All-Time Team

 

Aston Villa  kampion i vitit 1982

Më 25 maj 1982, Aston Villa u përball me Bayern Munich në finalen e Kupës Evropiane, e luajtur në Stadion Feijenoord në Roterdam para 39,776 shikuesve. Skuadra angleze mundi gjermanin me rezultat 1-0 në duart e Peter Withe.

Stream episode Champions of Europe – I can sing that! - Aston Villa vs Bayern Munich - 1982 by Laurie Newman podcast | Listen online for free on SoundCloud

Hamburg 1983 kampion

Më 25 maj 1983, Hamburgu u përball me Juventusin në finalen e Kupës Evropiane të luajtur në stadiumin Olimpik të Athinës para 75,000 shikuesve. Skuadra gjermane mundi 1-0 italianët falë golit të Felix Magath.

How Hamburg became kings of Europe | Sports | German football and major international sports news | DW | 05.04.2020

Steaua Bukuresht 1986 kampion

Më 7 maj 1986, Steaua u përball me Barcelonën në finalen e Kupës Evropiane në stadiumin Ramon Sanchez Pizjuan në Sevilje para 70,000 shikuesve. Skuadra rumune mundi skuadrën spanjolle me penallti pasi barazoi 0-0 gjatë ndeshjes.

Steaua's miracle of 1986, 30 years on | UEFA Champions League | UEFA.com

PSV Eindhoven 1988 kampion

Më 25 maj 1988, PSV Eindhoven u përball me Benfikën në finalen e Kupës Evropiane të luajtur në Neckarstadion, tani Arena Mercedes-Benz në Shtutgart, para 70,000 shikuesve. Skuadra holandeze mundi skuadrën portugeze me penallti (6-5) pasi barazoi 0-0 gjatë ndeshjes.

PSV Eindhoven and the forgotten treble of 1988 – Back Page Football

Crvena Zvezda  kampion i vitit 1991

Më 29 maj 1991, Crvena Zvezda u përball me Olympiqu Marseille në finalen e Kupës Evropiane të luajtur në Stadio San Nicola në Bari para 56,000 shikuesve. Skuadra serbe mundi skuadrën franceze me penallti (5-3) pasi barazoi 0-0 gjatë ndeshjes.

Analysing the tactics of Red Star's European Champions of 1991 – Running The Show

Olympique Marseille  1993 kampion

Më 26 maj 1993, Olympique u përball me  Milanin në finalen e Ligës së Kampionëve të luajtur në stadiumin Olimpik të Mynich para 64,400 shikuesve. Skuadra franceze mundi 1-0 italianët falë sulmuesit Basile Boli. /abcnews.al/

The glory and the corruption of Marseille's kings of 1993, the team that conquered Europe