10 astronautët e rinj të NASA-s: pilotë, doktor, fizikan, çiklist

schedule15:37 - 7 Dhjetor, 2021

schedule 15:37 - 7 Dhjetor, 2021

NASA zgjodhi 10 astronautë të rinj të hënën, gjysma e tyre pilotë ushtarakë, ndërsa shikon përpara në Hënë dhe Mars.

Agjencia hapësinore prezantoi gjashtë burrat dhe katër gratë gjatë një ceremonie në Hjuston, shtëpia e Kontrollit të Misionit dhe trupës së astronautëve.

Më shumë se 12,000 aplikuan për vendet e lakmuara. 10 të përzgjedhurit janë në të 30-at dhe 40-at e tyre dhe përballen me dy vjet trajnim përpara se të kualifikohen për fluturim në hapësirë.

Përveç pilotëve luftarakë dhe testues , kandidatët për astronautët përfshijnë një fizikant mjekësor, specialist shpimi, robotik detar, kirurg fluturimi nga NASA i kthyer në SpaceX dhe bioinxhinier i cili ishte një çiklist kampion. Dy astronautë nga Emiratet e Bashkuara Arabe do të stërviten me ta.

Një nga pilotët, Majori i Forcave Ajrore Marcos Berrios, i cili është nga Porto Riko doli vullnetar gjatë një sesioni pyetje-përgjigje për të fluturuar një pasardhës me madhësi reale për mini helikopterin e NASA-s në Mars.

“Unë e njoh Deniz-in, pilotin tjetër të helikopterit këtu, dhe do të doja ta merrja për një xhiro për shkencë”, tha ai, duke shkaktuar të qeshura dhe duartrokitje nga publiku.

Lt. Deniz Burnham i marinës, nga Alaska, menaxhon projektet e shpimit në të gjithë Amerikën e Veriut.

NASA ka pranuar 360 njerëz në trupin e saj të astronautëve që nga Mercury Seven në vitin 1959. Përzgjedhja e mëparshme e astronautëve ishte në 2017.

Me SpaceX që dërgon astronautët në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës dhe kompani të tjera private që nisin turistë në udhëtime të shkurtra, dhe programin e NASA-s për uljen në Hënë në horizont, “ne jemi në epokën e artë tani të fluturimeve njerëzore në hapësirë”, tha shefi astronaut i NASA-s Reid Wiseman.

NASA planifikon të rivendosë astronautët në Hënë jo më herët se 2025./abcnews.al