“Video e prova përvëluese”, Meta nis nga e hëna publikimin e fakteve që përfshijnë edhe zyrtarë të tjerë

14:40 | 16/11/201914:400

Presidenca ka konfirmuar edhe njëherë kallëzimin penal që do të dorëzohet të hënën në Prokurori, për kreun e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvorani. Zëdhënësi i Presidentit Meta tha do të publikohet edhe një VIDEO përvëluese që implikon kreun e KED-së ndaj  emërimit të Arta Vorpsit në Gjykatën Kushtetuese. Nga ana tjetër, Meta do të thërrasë në takim kryetarët e partive opozitare që braktisën parlamentin.

Të hënën, Presidenca njofton se do të depozitojë kallëzimin ndaj kreun e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvorani, të cilin e akuzon për shkelje të Kushtetutës lidhur me zgjedhjen e Arta Vorpsit si gjyqtare në Kushtetuese. Zëdhënësi i Presidentit, konfirmon se do të publikohet dhe një video e cila do të provojë përfshirjen në këtë shkelje edhe të zyrtarëve të tjerë.

 “Kjo VIDEO me prova të pakundërshtueshme, do zbulojë fytyrën e vërtetë të një individi të papërgjegjshëm, i cili guxoi në mënyrë të tmerrshme kriminale t’i përvetësojë kompetencat kushtetuese Presidentit të Republikës, që as noterja e nderuar znj.Miranda Xhemalçe nuk pranoi ta bënte, pasi e dinte shumë mirë se betimi me dorën mbi Kushtetutë bëhet vetëm në Institucionin e Presidentit të Republikës dhe askund tjetër”.

Presidenca njofton se kjo video po përgatitet edhe në disa gjuhë të tjera europiane, në mënyrë që të gjithë partnerët ndërkombëtarë, të mos mashtrohen më.

Po ashtu, presidenca ka njoftuar se krahas duelit me KED-në, Meta po punon edhe me opozitën.

Presidenti Meta do të kërkojë takim me të gjithë kryetarët e Partive Parlamentare që braktisën Kuvendin në shkurt 2019, “për të diskutuar lidhur me situatën dramatike ku ndodhet vendi. Padyshim do të ketë edhe të tjera inisiativa, vendime dhe takime shumë të rëndësishme”,-thuhet në njoftim!

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono