Tirana kualifikohet në Shkodër për kupën

15:32 | 13/12/2017

Tirana arrin një kualifikim të vështirë dhe të rëndësishëm në Kupën e Shqipërisë, në Shkodër ndaj Vllaznisë. Përballja ishte e tensionuar dhe në fund u sulmua gjyqtari Jorgji.

Nervat nuk u përmbajtën dot në fund.
Dy ekipet më të vjetër dhe historikë të vendit e mbyllën me turp përballjen e tyre në Kupën e Shqipërisë dhe nuk mungoi as sherri me lojtarëve dhe as tentativa për të goditur gjyqtarin.
Tifozë shkodranë, që nga tribuna kryesore nuk i kursyen sendet e forta të hedhura në drejtim të Enea Jorgjit, të cilin e akuzuan për arbitrim të njëanshëm.

Tensioni kishte nisur që gjatë ndeshjes së kthimit të të tetave të finaleve, madje pa kaluar mirë gjysmë ore, kur Hoxhallari i Tiranës dhe Krymi i Vllaznisë patën sherr dhe si rrjedhojë u përjashtuan me karton të kuq.

Vllaznia arriti të fitonte, por suksesi 1-0 me golin e zëvendësuesit Kalaja nuk i mjaftoi, pasi tiranasit kishin fituar 2-0 në sfidën e parë në “Selman Stërmasi”.
Madje, kryeqytetasit e nisën më mirë sfidën, duke pasur më pak presion për shkak se vinin në epërsi të dy golave.
Po nuk shënove, në futboll mund të ndëshkohesh, dhe thuajse kështu i ndodhi miqve të trajnerit Ze Maria.

Vllaznia e mori veten shpejt dhe e kërkoi me ngulm golin e avantazhit, duke krijuar disa raste të mirë, por duke shpërdoruar shumë.
Për fat të keq, asnjëra nga skuadrat nuk bindi plotësisht dhe deri diku ishte e kuptueshme.

Vllaznia vërtet është në Superligë, por vetëm në vend të parafundit, ndërsa Tirana këtë sezon është më e dobësuar, pasi luan një kategori më poshtë.
Vetë trajneri Ze Maria pranoi se ekipi i tij luajti një ndeshje të dobët dhe se meritonte të eleminohej.
Gjithsesi, ndodhi e kundërta dhe tiranasit do të kërkojnë të kalojnë edhe Kukësin në çerekfinale, të fitojnë Kupën dhe të kualifikohen për në Europë sezonin e ardhshëm./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono