Tërmeti dhe përmbytjet nxjerrin jashtë funksionit Fakultetin e Gjeologji Minierave

15:03 | 24/09/201915:030

Dy ditë pas dëmeve që pësoi nga tërmeti, Fakulteti i Gjeologjisë dhe Minierave në Tiranë është përmbytur nga shiu. Kati i tretë i fakultetit ka dalë jashtë funksionit. Dekani Vasil Jorgji thotë se në këtë situatë mësimi më 16 tetor nuk mund të nisë në godinën e fakultetit.

Ky është laboratori i mikroskopeve në Fakultetin e Gjeologji Minierave në Tiranë mesditën e të martës.

Ndodhet në katin e dytë të godinës, i cili pas përmbytjes  mund të përdoret vetëm pjesërisht, ashtu si dhe kati i parë i saj.

Ndërkohë kati i tretë i cili gjendet nën pushtetin e ujit edhe pasi reshjet kanë pushuar ka dalë jashtë funksioni.

Vonesa në riparimin e dëmeve të tërmetit që goditi vendin dy ditë më parë solli këto pasoja.

Dekani  Vasil Jorgji na shpjegon se tërmeti nuk ka shkaktuar dëmtime në strukturën e ndërtesës.

Situata e krijuar ka detyruar drejtuesit e Fakultetit të Gjeologji Minierave që më 16 tetor kur nis dhe viti i ri akademik mësimin ta zhvillojnë në godinën ngjitur, e cila përdoret gjithashtu nga studentët e Magjistraturës.

Fakulteti i Gjeologji Minierave është ndërtuar në vitin 1962 dhe gjatë pesë viteve të fundit nuk ka pësuar asnjë ndërhyrje rikonstruktuese.

/ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono