Sulmohet grupi i xhirimit të ABC News (Video)

21:41 | 11/05/201921:410

Protesta e opozitës është shoqëruar me një incident të rëndë pas zhvendosjes para Parlamentit. Disa protestues të opozitës sulmuan grupin e xhirimit të ABC News.

Siç raportoi gazetari Andi Qosja, autorët kanë qenë 5 vetë dhe pasi hodhën disa bomba molotov në drejtim të Kuvendit, iu drejtuan operatorit dhe dëmtuan disa kamera dhe aparatura që shërbejnë për transmetimin live. Nuk dihen shkaqet se pse u sulmua grupi i xhirimit.

“Ishin protestues të maskuar, ishin 5 veta me maska të cilët pasi hodhën disa bomba molotov, në drejtim të selisë së Parlamentit, u drejtuan fillimisht të operatorit tonë, por më pas dëmtuan edhe disa kamera të tjera. Por duhet theksuar se sulmi ishte i drejtpërdrejt, ishte një sulm fizik, ku pikësëpari është me rëndësi jeta e më pas pajisjes elektronike, që tashmë janë të dëmtuara.

Na u desh për pak çaste të largoheshin sepse ishte e pamundur që t’i përballonim furinë e tyre të një pas njëshme, nuk e kuptuam edhe këtë irritim që patën ndaj medias, sidomos kur ishin duke pasqyruar live çdo çast nga Kryeminisrtri në drejtim të selisë së parlamentit”, tha gazetari Andi Qosja, në një lidhje telefonike në studio./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono