Siri/ Koalicioni i udhëhequr nga SHBA godet bazat e ISIS

18:51 | 24/01/201818:510

Koalicioni ndërkombëtar kundër Shtetit Islamik ka goditur bazat e grupit terrorist në Siri, duke vrarë 150 militantë, të cilët po përgatiteshin të kryenin sulme.

Koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara kundër Shtetit Islamik ka ekzekutuar 150 militantë të këtij grupi përmes një seri sulmesh ajrore të kryera në bazat e tyre në Siri. Sulmet janë kryer në ditët e fundit, në afërsi të lokalitetit Al Shafah, në luginën e lumit Eufrat.

Sipas një deklarate të shpërndarë nga koalicioni, kombinimi i informacioneve të mbledhura nga shërbimet e inteligjencës dhe mbajtja nën mbikëqyrje e objektivave shmangu viktimat në radhët e civilëve. Koalicioni ushtarak bën me dije se grupi terrorist ka humbur 98 për qind të territorit që kishte zaptuar në Irak dhe Siri, në vitin 2014, ku shpalli dhe krijimin e kalifatit.

ISIS aktualisht kontrollon vetëm disa zona të vogla në Siri, përfshirë një pjesë të luginës së Eufratit, ku ndodhet nën presionin e vazhdueshëm të aleatëve dhe luftëtarëve kurdë e arabë, të bashkuar në fraksionin e njohur si Forcat Demokratike Siriane.

Sipas deklaratës për shtyp, operacioni “me saktësi të lartë” u krye pas një pune të vështirë në terren të shërbimeve të inteligjencës. Këto të fundit zbuluan se militantët po grumbulloheshin në bazat e tyre për t’u hedhur në aksion, por sulmet ajrore prishën planet e tyre. Por për gjeneralin James Jarrad, komandant i operacioneve speciale, sulmet e fundit konfirmojnë shqetësimin e koalicionit se lufta për të çliruar Sirinë nga ISIS është ende larg fundit./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono