Shënohet viktima e parë nga Koronavirusi në një tjetër shtet

17:41 | 13/02/202017:410

Në Japoni është shënuar viktima e parë nga Koronavitusi me origjinë nga Kina. Viktima e konfirmuar është një e moshuar, rreth 80 vjeç, e cila jetonte në prefekturën Kanagawa afër Tokios.

Japonia është kështu vendi i tretë jashtë Kinës që regjistrohen viktima nga virusi vdekjeprurës, pasi më herët janë shënuar dy vdekje në Hong Kong dhe Filipine.

Sakaq, vijon të rritet numri i viktimave nga koronavirusi, vetëm në 24 orët e fundit janë regjistruar në Hubei 242 viktima të tjera, duke e çuar në mbi 1355 numrin e personave që kanë humbur jetën si pasojë e këtij virusi.

Epidemia shënoi në Kinë një nga sfidat më të mëdha, pasi kufizoi ekonominë e dytë më të madhe në botë./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono