Refuzimi për t’u vaksinuar është një nga kërcënimet e shëndetit

14:48 | 15/01/201914:480

Organizata Botërore e Shëndetësisë në apelin e saj këmbëngul se refuzimi për t’u vaksinuar përbën një kërcënim serioz për shëndetin global në vitin 2019. Sipas OBSH-së, hezitimi për tu vaksinuar shkatërron progresin e bërë ndaj sëmundjeve të parandalueshme.

Mes kërcënimeve për shëndetin global në vitin 2019, është dhe refuzimi për t’u vaksinuar. Organizata Botërore e Shëndetësisë publikoi një listë për kërcënimet ndaj shëndetit global në vitin 2019, ku renditen dhe ndryshimet klimaterike dhe rezistenca ndaj antibiotikëve. Sipas OBSH-së hezitimi për t’u vaksinuar mund të shkatërrojë progresin e arritur ndaj sëmundjeve të parandalueshme.

Vaksinat janë një nga mënyrat më efikase, duke parandaluar deri në 3 milionë vdekje në vit dhe do të shmnagnin dhe një million e gjysmë të tjera nëse do të kishte më shumë furnizim me to.

Përveç refuzimit për t’u vaksinuar, sipas OBSH-së mes kërcënimeve prioritare të këtij viti ëshët dhe rezistenca ndaj antibiotikëve, por dhe sëmundje të patransmetueshme, një pandemi globale gripi, kriza humanitare për shkak të luftërave dhe katastrofave natyrore, që përfshijnë rreth 1.6 miliardë persona./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono