Paralajmërimi i SHBA-së, Greqia i mbyll dyert anijes iraniane

21:40 | 21/08/201921:400

Greqia duket se është dorëzuar përpara presioneve të Shteteve të Bashkuara sa i takon rastit të anijes-cisternë iraniane “Grace 1”, duke i mbyllur dyert ankorimit të saj në portet helene.

Greqia ka refuzuar të ndihmojë anijen-cisternë iraniane, që së fundmi u la e lirë nga autoritetet në Gjibraltar. Zëvendës ministri i Jashtëm grek bëri të ditur se vendi i tij nuk është i gatshëm të ndihmojë mjetin lundrues të arrijë në Siri, itinerar që ndalohet për shkak të sanksioneve ndërkombëtare.

Lëvizja e Athinës zyrtare vjen pasi sekretari amerikan i Shtetit, Mik Pompeo kërcënoi me sanksione çdo vend që do të ndihmonte cisternën të vijonte kursin e saj. Sipas mediave helene, numri dy i diplomacisë konfirmoi se Shtetet e Bashkuara kishin ushtruar presion që Greqia të mos e ndihmonte anijen.

Ai ka shtuar se, qeveria greke nga ana tjetër nuk ka qenë në kontakt me atë iraniane. Në çdo rast, autoritetet helene deklaruan se mjeti ishte shumë i madh për t’u akomoduar në një nga portet e Greqisë.

Anija u largua nga Gjibraltari ditën e diel dhe u drejtua për në portin grek të Kallamatës. Autoritetet në territorin britanik e ndaluan atë në korrik dhe pavarësisht një kërkese të minutës së fundit të Shteteve të Bashkuara e lanë të lirë atë.

Anija, e njohur me emrin “Grase 1”, mban në rezervat e saj 2 milion fuçi naftë. Më herët Teherani zyrtar kishte deklaruar se ishte i gatshëm të dërgonte njësitë e marinës së tij për ta shoqëruar anijen, që aktualisht ndodhet në veri të portit të Oranit, në Algjeri./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono