“Moment historik!” Shqipëria merr drejtimin e OSBE-së

12:36 | 01/01/202012:360

Viti 2020 ka nisur mbarë për Shqipërinë pasi ka marrë drejtimin e OSBE-së.

Ky vendim është publikuar në faqen zyrtare, ku renditen prioritetet që ka Shqipëria.

“Marrja në detyrë e Kryetarit të OSBE-së është një moment me të vërtetë historik për Shqipërinë: nga një vend nën një regjim mizor komunist që kundërshtoi frymën e Helsinkit, ne jemi bërë një vend i nderuar për të udhëhequr këtë organizatë. Kryesia e OSBE-së shënon pikën kryesore të transformimit tonë domethënës”, tha Kryeministri dhe Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Edi Rama kur mori postin e Kryetarit të Përgjithshëm të organizatës.

Ndër objektivat e Shqipërisë në kryesimin e OSBE-së përfshihet respektimi i të drejtave të njeriut, parandalimin e përshkallëzimeve të konflikteve dhe përqendrimin e garantimin e zgjedhjeve të lira e të ndershme.

Përveç kësaj, në artikullin e publikuar në faqen zyrtare thuhet se Shqipëria ka prioritet të zgjidhë konfliktet, duke iu referuar Ukrainës.

“Kriza me Ukrainës mbetet sfida më e ngutshme e sigurisë në Evropë. Përpjekjet për zgjidhjen e konflikteve do të jenë në krye të axhendës së Kryetarit shqiptar, pasi është e papranueshme që konfliktet e zgjatura në rajonin tonë të vazhdojnë. OSBE-ja ka dëshmuar të jetë një organizatë që jo vetëm që mund të vendoset shpejt në zonat e konfliktit, por, ndonjëherë, mund ta bëjë këtë aty ku askush tjetër nuk mundet. “, tha Rama.

Korrupsioni, vuri në dukje Rama, gërryen themelet e demokracive dhe ka një ndikim negativ në prosperitetin dhe sigurinë e rajonit tonë, së bashku me kërcënimet transnacionale.

Shqipëria do të paraqesë përparësitë në krye të këtij institucioni para Këshillit të Përhershëm të OSBE-së, më 9 janar në Vjenë.

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono