Meta thanks Kurti and Mustafa for the help Kosovo gave during the earthquake

09:18 | 05/12/201909:180

President Ilir Meta was in Pristina yesterday and had a meeting with the leader of the Self-Determination Movement Albin Kurti and LDK leader Isa Mustafa.

Meta thanked for the solidarity they have shown and concrete assistance in support of the families affected by the 26 November earthquake.

“Yesterday in Pristina I also thanked the leader of the Self-Determination Movement Mr. Albin Kurti and the LDK leader of Kosovo, Mr. Isa Mustafa for the solidarity they have shown and the concrete assistance they have provided in supporting the families affected by the November 26 earthquake.

As winners of the parliamentary elections, I wish them success in their partnership for the creation of new governing institutions.

Kosovo has every opportunity to be an example of good governance in our region, “Meta writes ./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono