Mali i Shëngjinit i shkrumbuar, shiu shuan vatrat e mëdha

14:26 | 24/08/201914:260

Zjarri që zgjati dy ditë në malin e Shëngjinit është shuar nga reshjet e shiut, por ende ka vatra që vogla që mund të riaktivizohen. Në zonë ndodhen ushtria dhe forcat zjarrfikëse për të monitoruar situatën. Ndërsa policia e Lezhës ka vënë në pranga dy të rinj për zjarrvënien në malin e Shëngjinit.

Pamja që shihni është e trishtë. Gjithçka e gjelbërt në malin e Shëngjinit është shkrumbuar nga flakët.

Zjarri që zgjati për dy ditë shkaktoi një dëm të madh. Një shi prej 30 minutash arriti të shuante flakët e mëdha.

Pas këtij momenti autoritetet nisën të marrin frymë lirisht pasi terreni i vështirë pengonte depërtimin e tyre brenda në mal.

Gjatë ditëve me flakë u regjistruan edhe shpërthime të ndryshme predhash.

Ende ka vatra të vogla zjarri që mund të riaktivizohen. Policia e Lezhës ndaloi dy të rinj si të dyshuar për zjarrvënie të qëllimshme që solli djegien e dhjetra hektarëve me pisha mbi zonën e portit në Shëngjin.

Në terren ndodhen rreth 50 forca ushtrie, 3 zjarrfikëse dhe shërbimi pyjor  për çdo situatë të mundshme.

Gazetar i ABC News: Gjergj Figuri

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono