Kina nxjerr shifrat zyrtare: Sa viktima dhe të prekur ka nga koronavirusi në stafet mjekësore

15:20 | 14/02/202015:200

Zyrtarët kinezë kanë dhënë shifra për punonjësit e spitaleve që kanë humbur jetën dhe ata që janë të infektuar me koronavirus. Këto shifra vijnë në një kohë kur janë shtuar shqetësimet për mungesat e pajisjeve mbrojtëse.

Gjashtë punonjës kanë vdekur dhe 1.716 janë infektuar që nga shpërthimi, thanë ata. Vdekja e një javë më parë e doktor Li Wenliang, i cili u përpoq të paralajmëronte autoritetet më herët për virusin, provokoi një zemërim në publik.

Më shumë se 1.300 njerëz tani dihet se kanë vdekur nga virusi. Shifrat e fundit tregojnë 122 vdekje të reja në Kinë, duke e çuar numrin në 1.381. Numri i përgjithshëm i të infektuarëve ka shkuar në 63.922, sipas Komisionit Kombëtar të Shëndetit. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono