Byro Politike

byro-politike-1280x714.jpg
Sej rie21:50 | 03/07/2019

Në studion e “Byro Politike” është komentuar situata politike në vend pas zgjedhjeve të 30 Qershorit. Deputetja e PS-së Mirela Kumbaro, zgjedhjet e 30 Qershorit i konsideron fitore të ligjit mbi politikën.

 “Ne nuk kemi bërtitur për fitore të zgjedhje sepse fitoja është e një lloji tjetër e ligjit mbi politikë. Fitorja jonë nuk ishte përballë një kundërshtari por ishte fitorja përballë ligjit dhe Kushtetutës. Do kishim qenë shumë më të lumtur nëse do të kishim një garë te vërtetë. Ky është një rezultat jo i kërkuar nga ne. Nuk është rezultati që ne kërkonim dhe nuk ishte qëllimi ynë. Kjo situatë erdhi sepse kështu deshi opozita. Na ka futur në një situatë pa kokë dhe pa këmbë. Ajo që vjen është pasojë për të cilën ne kemi gjithë kapacitetin për ta përballur”.

Analisti Enton Abilekaj në “Byro Politike” ka komentuar vendimin e i kryebashkiakëvë të opozitës, të cilët kanë vendosur të mos largohen nga zyra edhe pas mbarimit të mandatit.

 “Kjo nuk është për tu kaluar sepse kjo mund të behët shkak për një konflikt të ri mes mbështetësve të opozitës dhe mazhorancës. Ata u mblodhën dhe thanë se nuk i njohim fare këto zgjedhje. Unë mendoj se nuk është për t’u nënvlerësuar. Nëse ndodh përsëri që Palmer i marr në telefon dhe zv.ambasadorja amerikane u jep ultimatume është tjetër gjë. Në situatën që jemi është se ata kanë vendosur të mos dalin nga zyra. Bashkitë funksionojnë deri më datë 10 Gusht kur iu mbaron mandati. Ata funksionojnë me stafin me policinë bashkiake dhe të gjithë elementët që ka bashkia. Një rezidencë nga  secili kryetar bashkie i PD-së ndaj Policisë së Shtetit apo atij që do të vijnë në zyrë mund të shkaktonte një konflikt një përplasje civile”.

Gazetari Mentor Kikia i ftuar në “Byro Politike” është shprehur se përplasja më 30 Qershor u shmang pasi Uashingtoni i kishte dhënë urdhër opozitës për të hequr dorë nga dhuna. Ai gjithashtu tha se protesta e radhës që do thirren nga opozita do të ketë por ata nuk do jenë të dhunshme.

“Për të kundërshtuar pak konstatimin e zotit Ulqini për pjekurinë e shqiptarëve të cilët shmangën dhunën ditën e votimeve doja të theksoja se nuk ishte për meritë të shqiptarëve por ishte një vendim apo urdhëresë për opozitën e ardhur nga Uashingtoni në të gjithë format. Ishte një vendim ultimativ që zgjedhjet të mbaheshin, që dhuna apo skenari i opozitës për t’i penguar zgjedhjet me dhunë të mos funksiononte. Ajo që duhet parë sot e tutje nuk është se çfarë shkoi mirë apo keq. Për atë që ndodhi në 30 qershor nuk ka asnjë të fituar. Nuk ka askush moral për të festuar dhe nuk kemi shpëtuar nga kriza. 30 Qershori nuk ishte as fundi i qeverisë dhe as fundi i opozitës. Ishte thjesht një gropë që u kapërcye dhe do të mbete sërish gropë. Ne do vazhdojmë të ecim në rrugë me tallaze dhe ajo që mendoj dhe për këtë jam i sigurt nuk do të ketë më molotov. Ky skenar u përjashtuar përfundimisht por do të vazhdojë të ketë protesta dhe ne do vazhdojmë të kemi një mur të madh përpara që është muri i krizës”.

Po ashtu edhe deputeti socialit Musa Ulqini ka komentuar vendimin e krye bashkiakëve demokratë të cilët janë shprehur se me 10 Gusht nuk do largohen nga zyra.

Juli Xhokaxhi: Zoti Ulqini, ka pasur një vendim ditën e sotme pas takimit që ka pasur zoti Basha me krerët e bashkive të opozitës dhe është marrë vendimi që ata të mos i lëshojnë zyrat. Si do veprohet?

Musa Ulqini: Njëlloj si me datën 30 Qershor. Thanë 6 muaj që nuk do të këtë zgjedhje dhe u bënë zgjedhjet. Me datën 10 Gusht mbaron afati i tyre dhe janë procedura ligjore dhe do ndigjet gjithë rruga ligjore. Do shkojnë në Kolegj, pastaj në gjykatë do mbyllet procedura dhe do të ndodhë saktësisht ajo që ndodhi me datën 30 Qershor, por pa ngjarjen e Shkodrës sepse pati diçka në Shkodër. Më datë 10 Gusht nuk do ketë asnjë ngjarje as në Kamëz dhe asgjëkund./abcnews.al

erion-veliaj-juli-xhokaxhi.jpg
G. P.22:50 | 26/06/2019

Sipas kryetarit të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, e vetmja negociatë me Bashën është që të rrijë urtë dhe të mos krijojë probleme datën e zgjedhjeve. Gjatë emisionit “Byro Politike” të Juli Xhokaxhi, qytetari i parë i Tiranës tha se këto negociata kreu i PD-së i ka me partnerët ndërkombëtarë.  Sipas tij, sa herë që opozita merr mesazhe nga partnerët, bën protesta paqeësore. Ndër të tjera, ai theksoi se liderët e opozitës kanë frikë nga ndërkombëtarët.

Juli Xhokaxhi: A ka negociata të fshehta mes zotit Rama dhe zotit Basha? Ua bëj këtë pyetje sepse qarkullojnë një sërë skenarësh. Është logjike të qarkullojnë një sërë skenarësh në këtë situatë.

Erion Veliaj: Ajo që di është se ka negociata me Bashën që të rrijë urtë dhe që të mos bëjë zarare në datën 30.

Juli Xhokaxhi: Prej kujt?

Erion Veliaj: Prej ndërkombëtarëve. Domethënë ata merakun kanë me ia heq vizën se Shqipëria ia ka heq vizën. Halli i tyre është që meqë ia kanë hequr vizën numrave dy mos t’ia heqin edhe numrave një. Në këtë fazë vetëm ndërkombëtarët i mbajnë të lidhur. Në Shqipëri ia kanë hequr vizën dhe për sa kohë nuk hyjnë në zgjedhje domethënë që s’kanë më vota. Kështu që ata thotë tani ‘humbëm shqiptarët, mos të humbim ndërkombëtarët’. I ka humbur kohorta ose ai brezi i dytë, mos ta humbin edhe këta që janë në brez të parë. Po të shikosh kur marrin këto mesazhe bëjnë protesta paqësore. Tek këto protesta marrin fëmijët e tyre. Tek protestat e dhunshme marrin kalamajtë e shqiptarëve. Me kapuç në kokë, me barut në xhep, me molotov në dorë.

Ti e kupton që kur kanë marrë mesazhin dhe do jenë paqësore janë me kalamajtë e tyre. Kalamajtë e shqiptarëve i kanë fishek për të dhunshmet.  Fakti që ka pasur fuqi lobimi ndërkombëtar gjykoj se do të ketë fuqi dhe për t’i ndaluar në datë 30, jo se PD dhe LSI janë idealistë, por se i tuten një klasifikimi si organizatë e dhunshme politike, që do i vinte në kategorinë e dytë poshtë organizatave terroriste dhe pastaj nuk do merreshin më me diplomatë, por me FBI-në, CIA-n dhe organizata të tjera. Kështu që frika e ruan vreshtin dhe ky vresht do ruhet nga frika që ata kanë për ndërkombëtarët see respekt për popullin… vetëm fakti që i përdorin njerëzit si mish për top dhe pasi djegin shkolla thonë ‘unë vajta t’i hiqja nga aty, ata e dogjën vetë shkollën. Zonja Eni po më kap polici prej dore’. Patjetër që të kap polici prej dore se dogje një shkollë./abcnews.al

erion-veliaj-10.jpg
G. P.22:28 | 26/06/2019

Pas zgjedhjeve do të lindin forca të reja politike sipas kryetarit të Bashkisë, Erion Veliaj. Gjatë një bisede me gazetaren Juli xhokaxhi, teksa ishte i ftuar në studion e emisionit “Byro Politike”, ai theksoi se nëse një parti politike largohet, atëherë vendin e saj do ta zënë parti të tjera.

 “Ajo që do ndodhë në 1 Korrik do lindin forca të reja se ndoshta Shqipëria që ka forca politike pengmarrëse nuk mund të vazhdojnë më kështu, ndoshta ka ardhur koha që ca parti të shpërbëhen. Ca parti që janë si koorporata politike, si biznese politike dhe që s’kanë asnjë ideologji ndoshta do shpërbëhen. Di të them nëse ky ujë nuk prodhohet nesër në këtë banak s’do ngelet pa ujë do vijë një ujë tjetër. S’e nuk ngelet tregu bosh. Është e njëjta gjë në politikë. Për një parti që zhduket dhe lë vendin bosh do vijnë parti të tjera. Unë të garantoj në qytetit e Tiranës do kemi disa parti politike të përfaqësuara në Këshillin Bashkiak. Ato pesë parti që unë parashikoj do kapin mandate në Këshillin Bashkiak do i kthejnë ata kandidatë në zëdhënësa që do mbledhin suport nga këto partitë e tjera që nuk morën pjesë në zgjedhje”, tha Veliaj.

Ndër të tjera, Veliaj nënvizoi se pret që Rama t’i kërkojë sërish Bashës të ulen në dialog.

“Ajo që pres në 1 Korrik është që padyshim që i njëjti Edi Ramën që filloi me shtatë letra nuk do habitem fare të fillojë me 7 apo 70 të tjera për t’i than “hajde, ulu, çfarë do për të ardhmen. Të garantoj me çfarë shoh unë sondazhet PD dhe në 1 Korrik t’i bësh zgjedhjet nuk është gati”, tha Veliaj./abcnews.al

Veliaj-ne-Byro-1280x711.jpg
nev ila22:17 | 26/06/2019

Mbrëmjen e sotme në Byro Politike me gazetaren Juli Xhokaxhi,  ka qenë i ftuar kryetari i bashkisë Tiranë , Erion Veliaj. Kryebashkiaku ka bërë të ditur se cilat janë projektet për mandatin e radhës. Më tej Veliaj nuk ka nguruar të kthej edhe përgjigje ndaj ankesës së një qytetareje.

Juli Xhokaxhi: Në fillim kur morët postin e kryebashkiakut, vutë theksin te shërbimi publik. Pyetja që në fakt nuk është thjesht e imja por e një qytetareje është:

Të lutem pyete zotin Veliaj, lidhur me shërbimet urban sepse është e përditshmja jonë. Përpara 4 viteve na ka folur për bileta elektronike por as bileta e as autobusë sepse janë në gjendje skandaloze. Në një studim që është bërë për shërbimin urban, pronarët e autobusëve kishin fitime marramendëse por nuk bëjnë asnjë investim”, pyet qytetarja.

Juli Xhokaxhi: Në fakt kemi patur edhe ne një vëzhgim tonin, që autobusët nuk ndezin kondicionerin në këto temperatura të larta.

Erion Veliaj: Një mënyrë se si penalizohet dikush që nuk ka ndezur kondicionerin është duke e raportuar. Ne kemi në portal tiranaime, ne vendosim 50-60 gjoba në ditë vetëm për autobusët.

Pra, a ka maskarenj që nuk ndezin kondicionerin? Patjetër.

I ruan dot nëse s’ke bashkëpunim me qytetarët? JO!

Kështuqë shumica e qytetarëve e dinë që po na dhanë targën, për 5 min është vendosur gjoba dhe ai e ka paguar shumë shtrenjtë atë gabim. Por në momentin që ne themi në përgjithësi, e kam gjetur Tiranën me 200 autobusë, sot është me 309 autobusë. Tani autobusët janë më të rinj./abcnews.al

erion-veliaj-9.jpg
G. P.22:14 | 26/06/2019

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, nuk ka asnjë ambicie tjetër brenda hierarkisë së Partisë Socialiste përveç se Bashkisë së Tiranës. Ai ishte i ftuar këtë të mërkurë në emisionin “Byro Politike” të Juli Xhokaxhi ku tha PD është e vetmja parti patriotike dhe se ndihet i nderuar që është pjesë e lidershipit të PS-së si anëtar i kryesisë.

Juli Xhokaxhi: Në ambicien tuaj politike po punoni për një hierarki më të lartë qoftë në parti, qoftë në institucione?

Erion Veliaj: Në parti jam në hierarkinë më të lartë të mundshme dhe jam i nderuar që jam pjesë e lidershipit të PS-së si kryetar i anëtarësisë. Për këtë ndihem vërtetë i vlerësuar. Është e vetmja parti patriotike,  kur Saliu rresthonte botet për t’ia çuar Millosheviçit, kjo parti hapte dyert për emigrantët dhe për të gjithë refugjatët kosovarë. Kur Saliu i thoshte UÇK-së organizatë terroriste, kjo parti i trajnonte për të fituar luftën me të gjithë mundësinë që kishte. Kur i thoshte mos jepni Rambujenë, kjo parti bënte gjithë lobimin që Kosova të ishte e pavarur. Kështu që për mua është një nder të jem në lidershipin e PS-Së, është një shërbesë që e bëj me shumë dashuri dhe me shumë pasion, por hahet rrotë më rrotë me dashurinë dhe pasionin që kam për Bashkinë e Tiranës. E vetmja gjë që mendoj është data 1 Korrik kur të kenë mbaruar votimet, pa festë, pa fishekzjarre, pa tam-tame, pa farfuria, të fillojë asfalti, të hapen themelet e shkollës “Dritëro Agolli”, të fillojë rrjeti i ri i ujësjellësit tek “Astiri”, të bëjmë gjysmën e pedonales në Farkë. Kështu që kjo është e vetmja gjë që më obsesion dhe asgjë tjetër./abcnews.al

erion-veliaj-8.jpg
G. P.21:37 | 26/06/2019

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, deklaroi këtë të mërkurë se arritja më e madhe e tij gjatë këtyre 4 viteve është se kryeqyteti është bërë më i njerëzishëm dhe solidar. Ai ishte i ftuar në emisionin “Byro Politike” ku bëri bilancet e punës gjet mandatit në drejtimin e kryeqytetit. Veliaj theksoi se ka pasur investime në infrastrukturë, por arritje e madhe e tij është se janë kthyer ndjesitë komunitare.

“Njerëz të ndryshëm shohin arritje të ndryshme. Ajo që unë do theksoja si arritje më e madhe nuk është ajo që duket, që është infrastruktura. Unë them që qyteti është bërë më i njerëzishëm, është bërë më solidar. Janë kthyer ndjesitë komunitare duke filluar nga administratori i pallatit, tek një grup banorësh që mblidhen bashkë për të rregulluar fasadën dhe të bërit të qytetit më të njerëzishëm e bën më të lehtë pastaj dhe punën tjetër të infrastrukturës. Ndoshta dikush do thoshte, sheshi, Pazari, lodrat, shkollat etj. Të gjitha janë të mira, por të gjitha në fakt janë hapësira për njerëzit dhe fakti që jemi bërë më të njerëzishëm jemi bërë më të njerëzishëm më bën të jem më shpresëplotë për çfarë vjen për Tiranën. Unë them që qytete me infrastrukturë ka gjithandej, por ajo që nuk është gjithandej. Ajo që kishim humbur besoj nuk ishin vetëm malet me plehra, pusetat ku binim, gropat, por ne kishim humbur edhe solidaritetin me njëri-tjetrin. Nuk i thonim njëri-tjetrit “mirëmëngjesi, mirëmbrëma, bravo të qoftë jam krenar për ty, provoje prapë. Kjo më duket sikur është kthyer edhe në qoftë se më pyet mua kjo arritje që është pak më shumë shpirtërore më duket më shumë se ato fizike” , tha Veliaj.

Për sa i përket gabimit më të madh që ka bërë gjatë mandatit të tij 4-vjeçar, Veliaj foli për teatrin. Ai theksoi se nuk duhet të kishte pritur kaq shumë kohë për ndërtimin e tij.

“Gabimi më i madh është që ndoshta në ca gjëra mora më shumë kohë se ç’duhet. Fjala vjen teatri. Teatri Duhet të ishte sot ku jemi me stadiumi. Pra i dëgjon të gjitha palët, por ka një shumicë që vendos dhe ti ecën përpara. Insistimi im t’i dëgjojmë të gjithë, të bindim 99.99% e njerëzve arrita të kuptoj si te lodrat, si tek sheshi, si tek pazari, nuk i bind dot 100% të njerëzve. Duhet të ketë një masë. Nuk mund të debatohet diçka 2 vjet. Sheshi Skënderbej u debatua 10 vjet. Pas 10 vjetëve më mirë që morëm një vendim. Ajo që kuptova është audienca e sheshit dhe pazarit është një çikë më gjenerike, por e teatrit është më specifike, pra kateringu  që duhet t’i bësh, por gjykoj që humbasim kohë të çmuar që nuk kthehet më. Kur ti zbulon që ata që janë kundër teatrit në fakt ishin kundër lodrave dhe në fakt janë edhe tani kundër zgjedhjeve me këtë lëvizjen “Edhe unë” që në fakt është lëvizja “Me too” që i referohet atyre që janë përdhunuar nga dikush, nuk e di kush i ka dhunuar këta përveçse udhëheqësve politikë. I kopjojnë keq dhe ti zbulon që këta janë kundër çdo gjëje. Më pyete çfarë kisha peng. Peng kisha që te projektet e mëdha do doja që në listën e gjatë ta kisha dhe këtë megjithatë do jetë diçka që do e filloj mandatin e dytë”, tha Veliaj./abcnews.al

byro-24-qershor-1280x721.jpg
nev ila22:23 | 24/06/2019

Nëse një pjesë e qytetarëve dhe opozita nuk i njeh zgjedhjet, kalojmë nga kriza në krizë, si e komentoni? Ishte kjo një nga pyetjet e bëra në “Byro Politike” me Juli Xhokaxhi mbrëmjen e sotme.

Të ftuarit dhanë mendimin e tyre. Në lidhje me këtë pyetje juristi Koli Bele, tha se ka patur situata krize, edhe më të vështira, dhe se Partia Socialiste ka zgjedhur të jetë pjesë e zgjedhjeve dhe nuk ka thelluar krizat, siç ka qenë kriza e vitit 2012 dhe 2013, ku sipas juristit palët kanë patur kontestimet e tyre ku kanë bërë edhe ndryshime në kodin zgjedhor e më tej kanë shkuar në zgjedhje.

Situata për opozitën e vitit 2012, ishte shumë më e vështirë, megjithatë zgjodhi të bëhej pjesë e procesit. U miratuan ndryshimet në kod, në fund të ditës është çështja ke apo s’ke vota. Nëse opozita ka frymë dhe ka vota, hyn në proces dhe i fiton. E njëjta gjë ndodhi në vitin 2013, palët kishin kontestimet e tyre, u bënë ndryshimet në zgjedhje dhe u zhvillua procesi. Është e pavërtetë që proceset kanë ardhur duke u përkeqësuar, të gjitha raportet e demonstrojnë këtë”.

Për juristin Jordan Daci zgjedhjet mund të bëhen praktikisht por jo ligjërisht. Daci thotë se qytetarët do të bënin një shërbim të mirë për vendin nëse do të braktisnin procesin. Ky do ishte mesazhi më i mirë sipas Dacit.

Ligjërisht nuk ka sens dhe nuk ka zgjedhje, praktikisht mund të bëhen. Mendoj se shërbimi më i mirë që mund ti bëjnë vendit qytetarët është që të braktisin procesin. Në vend që ta bënin gjykatat dhe gjykata kushtetuese, ta bëjnë vetë qytetarët duke abandonuar procesin. Ky do ishte mesazhi më i mirë për të gjithë klasën. Për Partinë Socialiste në këtë rast, që mendoj se ka zhgënjyer, ka treguar që në kriza të mëdha, ka patur pjekurinë për të bërë kompromise dhe fatkeqësisht tani është kapur për një datë 30, e cila ka një kosto shumë të lartë për Shqipërinë. Do ishte në nderin e kësaj partie që të hiqte dorë nga kjo datë”.

Në rast se Edi Rama zgjohet nesër në mëngjes dhe thotë se po tërhiqemi nga zgjedhjet, ka mundësi në këto momente Partia Socialiste të tërhiqet nga zgjedhjet? Daci tha:

“Gjithçka mund të ndodhë, jetojmë në Tiranë”.

Adnor Shameti tha se nuk ka asnjë mundësi dhe hapësirë ligjore për të shtyrë zgjedhjet.

Nuk ka asnjë mundësi, ligjërisht. Opozita pas shpikjes së kinezërisë për djegien e mandateve, daljen nga sistemi, vënia në dyshim e gjithë sistemit politik demokratik, duke krijuar një precedent të paparë në Evropë padiskutim do ketë pasojat e veta dhe do mbahet mend”.

Për juristin Ivi Kaso mazhoranca ka bërë një atentat ndaj sistemit demokratik.

Atentatin më të madh të sistemit demokratik të këtij vendi ja ka bërë mazhoranca aktuale që kur ka vendosur që sovranitetin ta kalojë nga populli te krimi i organizuar. kur ka vendosur që  bërjen e parlamentit të mos e diktojë vota e popullit por krimi i organizuar, këtu fillon atentati kushtetues, kjo është rrënja e të gjithë të këqijave. Ajo që ne themi është të presim rrënjën dhe të ngremë një sistem të ri ku sovraniteti ti kthehet popullit dhe ai parlament të kthehet në një institucion e një vend i nderuar”./abcnews.al

koli-bele.jpg
G. P.21:52 | 24/06/2019

Juristi Koli Bele deklaroi këtë të enjte se situata pasi Presidenti çdekretoi datën e zgjedhjeve është e paprecedentë. Ai ishte i ftuar në emisionin “Byro Politike”, ku theksoi se institucionet kushtetuese, duke përfshirë edhe Presidentin e Republikës janë menduar që të sillen me vetëpërmbajtje.  Sipas tij, akti i presidentit Meta për anulimin e zgjedhjeve është politik.

“Mendohet që institucionet kushtetuese si dhe Presidenti i Republikës do sillen me vetëpërmbajtje dhe afërmendsh si në Kushtetutë nuk mund të detajosh një situatë hipotetike kur dy javë apo tre javë para zgjedhjeve presidenti çdekreton datën. Ngjarja është e paprecedentë. E vërteta sot e gjithë ditën është që ky akt sot e gjithë ditën është një akt politik i cili ka sjellë disa pasoja dhe palët janë pozicionuar për arsye të kuptueshme.

Ne kemi një proces që për pesë ditë finalizohet dhe ndërhyrja politike me një akt, i cili quhet dekret apo çdekret krijoi këtë tymnajë, por KQZ si një institucion kuazi gjyqësor, por edhe që administron procesin zgjedhor nuk mund të përfshihej në debate apo hollësi kushtetuese por ishte para faktit do të vazhdonte të administronte procesin zgjedhor sipas atij dekreti apo do zgjidhte aventurën e një çdekreti duke krijuar aventurën e një situate të paprecedentë”, tha Bele.

Ndërkohë këtë të hënë Kolegji Zgjedhor konfirmoi datën 30 Qershor për mbajtjen e zgjedhjeve lokale. Gjyqtarët rrëzuan kërkesën e partisë Uniteti Kombëtar për ta çregjistruar nga zgjedhjet, duke i dhënë të drejtë KQZ-së, e cila e konsideron anulimin e zgjedhjeve nga Meta si një akt të pavlefshëm./abcnews.al

bozdo-dhe-gjenbrea-1280x577.jpg
Sej rie22:30 | 19/06/2019

Demokrati Eno Bozdo dhe deputetja e PS-së Elona Gjebrea janë përplasur në emisionin “Byro Politike” për situatën aktuale politike. Bozdo u shpreh se nuk shkojnë në dialog me mozhorancën. Ndërsa Gjebrea u shpreh se qeveria i fitoi zgjedhjet pasi lojtarët e tyre luajtën fort.

Eno Bozdo: Vetëm me përgjimet e dala Kryeministri duhet të kishte dhënë jo një herë por 25 herë dorëheqjen. Vetëm në një vend normal ballkanik dhe jo evropian. Ka mbrojtur kriminelët me emër dhe mbiemër. Ka dhënë garanci për ministrat e tij që janë kapur në përgjime. E ka mbajtur Elvisin e Kavajës dhe Damian Gjiknirin përkrah duke u thënë se këta janë bobat e mi. Ky është spektakli që ne kemi parë dy vitet e fundit. Sot provohet e kundërta.

Elona Gjebrea: Ju prokuror jeni apo gjykatës, lërja Prokurorisë në dorë dhe mos flisni ju me emra, mos akuzoni.

Eno Bozdo: Por çfarë gjykatë mos u bëni qesharake në sy të njerëzve.

Elona Gjebrea: Jo nuk po bëhem qesharake fare unë, nuk ka nevojë të më tregosh

Eno Bozdo: Jo ju personalisht, nuk e kam me ju personalisht.

Elona Gjebrea: Janë prokurori dhe gjykatësi dhe nuk kemi të drejtë ju që t’i akuzoni njerëzit me emra.

Eno Bozdo: Sa herë doni t’i ktheheni referencë ndaj shtetit ligjor e merrni, kur shteti ligjor nuk iu pëlqen thoni nuk njohim Presidentin. Po të jemi me shtetin ligjor duhet t’i bindeni dekretit të Presidentit.

Elona Gjebrea: Meqenëse jeni të shqetësuar, ka një program PD?

Eno Bozdo: Ne nuk jemi të shqetësuar, jemi të revoltuar.

Elona Gjebrea: Ju keni kaluar në këto akte ekstreme dhe drastike. A kemi ju programe dhe një ofertë që t’i ofroni qytetarëve? Jo thoni të iki Kryeministri, qeveria krimit, drogës dhe i vendosni të gjithë në një thes. Ju thoni jemi dakord por të iki vetëm Kryeministri. A keni ju një ofertë? Pse ju nuk ofroni ofertën më të guximshme për monitorimin e zgjedhjeve, për reformën zgjedhore ? Pse ju nuk doni të futeni në këtë diskutim? Ju edhe doni të jepni një ofertë më të mirë që të vini në pushtet nga ana tjetër ju largoheni nga çdo lloj bashkëpunimi. Në demokraci pa bashkëpunim dhe pa dialog  nuk ecet.

Eno Bozdo: Ne jemi si dy skuadra që futemi në fushë dhe luajmë futboll. Skuadra që kemi përballë ka marrë hunjtë, thikat, drunjtë dhe na ka masakrua një herë, dy herë dhe tre herë. Kemi dalë më këmbë të thyera nga gjithë kjo histori.

Elona Gjebrea: Pse paskeni dalë më këmbë të thyera?

Eno Bozdo: Në emër të të luajturit futboll.

Elona Gjebrea: Ju zgjedhjet i certifikuat.

Eno Bozdo: Pyetja juaj është se çfarë problemi keni dhe pse nuk vini që të luajmë futboll të bukur?

Elona Gjebrea: Lojtarët tanë luajtën fort dhe fituan. Lojtarët tuaj janë kriminelë./abcnews.al

64515630_1264664177042971_3648411062518153216_n.jpg
ent ela20:30 | 19/06/2019

Një situatë të tmerrshme që po shkon drejt përplasjes së dhunshme, e ka konsideruar drejtori i lajmeve në Klan Plus Mentor Kikia sulmin ndaj KZAZ-ve në studion e Byro Politike të Juli Xhokaxhi. Sipas tij sot u dëshmua që po shkohet drejt përplasjes së dhunshme dhe nuk ka më dyshim që 30 qershori do jetë një ditë shumë e keqe.

“Situata që u demonstrua sot më kujtonte zgjedhjet në Irakun e pas çlirimit apo zgjedhjet e para në Afganistan. Ishte një gjë krejtësisht e tmerrshme, një situatë që vetëm zgjedhje nuk mund të quhen. Jemi vonë për të thënë kush e kishte fajin. Aktet e dhunës janë të papranueshëm. Na kthejnë vite pas.

Nuk ka më dyshim që 30 qershori do jetë një ditë shumë e keqe. Jemi në kushtet kur çdo gjë po shkon drejt një përplasjeje që ne e morëm me sportivitet. Sot u dëshmua që po shkohet drejt saj. Se çdo prodhojë, jemi përballë ekuacioneve me shumë të panjohura. Po do ketë zjarr, qendra votimi të djegura. jemi në kushtet ku shumë gjëra që duheshin bërë nuk janë bërë. Askush mos ketë iluzione”. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono