Gjermani

w980-p16x9-CHINA-HEALTH-PNEUMONIA-GERMANY.jpg
ger ta10:14 | 28/01/2020

Autoritetet gjermane shëndetësore konfirmuan një rast të koronavirusit në Bavari.

Më parë, tre raste u gjetën edhe në Francë, ku pacientët kishin udhëtuar së fundmi në Kinë. Rasti i parë në Gjermani u konfirmua nga një zëdhënës i Ministrisë së Shëndetësisë bavareze mbrëmjen e së hënës.

Burri i prekur nga virusi është nga Starnberg, në jug të Mynihut, dhe është në një “gjendje të mirë mjekësore”, sipas autoritetit shëndetësor.

Ministria lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se ai ishte nën mbikëqyrje në një repart izolimi dhe se rreziku i infektimit për njerëzit e Bavarisë aktualisht konsiderohet të jetë “i ulët”.

Përafërsisht 50 raste janë regjistruar jashtë Kinës. Pothuajse të gjithë pacientët ishin kthyer kohët e fundit nga Kina. Në disa raste ndërkombëtare, virusi u kalua midis anëtarëve të familjes, shkruan abcnews.al.

Ministri gjerman i shëndetësisë Jens Spahn tha në Twitter të martën se Gjermania është e përgatitur mirë.  “Pritej që virusi të vinte në Gjermani”, shkroi ai. “Rasti në Bavari tregon se ne jemi përgatitur mirë”.

Virusi e ka origjinën nga provinaca kineze Wuhan dhe tashmë u ka marrë jetën 106 personave dhe ka infektuar më shumë se 4500./abcnews.al

 

rinas-1000x600-1.jpg
So Nila15:02 | 25/01/2020

Policia gjermane ka kapur dhe ekstradura në drejtim të Shqipërisë një 37 vjeçar shqiptar të dënuar me 9 vite burg për për vjedhje me dhunë nën kërcënimin e armëve.

Policia bën me dije se Elton Sako në bashkëpunim me dy persona të tjerë në vitin 2012 kanë hyrë në banesën e shtetasit V. B., në rrugën “Qemal Stafa”, ku në banesë ndodhej vajza e mitur dhe nën kërcënimin e armëve dhe të maskuar kanë vjedhur një sasi bizhuterish.

37 vjeçari Sako ishte shpallur kërkim ndërkombëtar nga ZQK Interpol Tirana, pasi Gjykata e Krimeve të Rënda e ka dënuar me 9 vite burg.

Njoftimi i policisë:

Një tjetër i kërkuar, i dënuar për vjedhje me dhunë nën kërcënimin e armëve, bie në pranga falë shkëmbimit të informacionit me Interpol Tirana dhe autoriteteve policore gjermane.

Kapet në Gjermani dhe ekstradohet drejt Shqipërisë, 37-vjeçari i dënuar me 9 vite burg.

Nga Zyra Qëndrore Interpol Tirana u krye ekstradimi nga Gjermania drejt vendit tonë, i shtetasit shqiptar Elton Sako, 37 vjeç, banues në Tiranë.

Ky shtetas ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga ZQK Interpol Tirana, pasi Gjykata e Krimeve të Rënda e ka dënuar me 9 vite burg, për veprën penale “Vjedhje me dhunë e kryer në bashkëpunim”.

Shtetasi Elton Sako, në bashkëpunim me shtetasit S. M., dhe L. M., në vitin 2012 kanë hyrë në banesën e shtetasit V. B., në rrugën “Qemal Stafa”, ku në banesë ndodhej vajza e mitur dhe nën kërcënimin e armëve dhe të maskuar kanë vjedhur një sasi bizhuterish.

Falë informacioneve të marra nga strukturat e Policisë së Shtetit për vendndodhjen e këtij personi, si dhe shkëmbimit të informacionit mes Interpol Tirana dhe Policisë Gjermane  u bë i mundur lokalizimi dhe arrestimi i 37-vjeçarit me qëllim ekstradimi drejt vendit tonë./abcnews.al

51824075_403.jpg
R D15:21 | 24/01/2020

Të paktën gjashtë persona kanë mbetur të vrarë nga të shtënat me armë në Rot am See , një qytezë me 5200 banorë në jug të Gjermanisë. Sipas mediave në vend, autori i sulmit është arrestuar nga policia.

Në profilin e saj zyrtar në Twiter policia e qytezës konfirmon arrestimin e autorit, duke përjashtuar pistën e sulmit terrorist. Mediat raportojnë se shkaku i tragjedisë ka qenë një zënkë. /abcnews.al

morena-bentley-600x360-1.jpg
So Nila11:48 | 23/01/2020

Morena Taraku kishte tentuar të sillte në Kosovë një veturë të vjedhur, atë të tipit Bentley me vlerë gati 250 mijë euro.

Tashmë gjithçka ka rënë në vend të vet me sagën e Morenës dhe veturës së saj të famshme dhe super të shtrenjtë.

‘Bentley’ me vlerë gati 250 mijë euro që Morena tentoi ta fuste në Kosovë duke mashtruar doganën duke e raportuar se ishte veturë e re, ishte në fakt me regjistrim të rregullt në Gjermani dhe kishte 2 mijë e 194 kilometra, e për më tepër, ajo ishte e vjedhur.

Autoritetet në Gjermani kanë lëshuar kërkim ndërkombëtar për veturën dhe tashmë duket se i është gjetur pronari.

Sipas burimeve  ‘Bentley’ i është kthyer dje pronarit origjinal të cilit i është vjedhur vetura.

Morena ka treguar për autoritetet në Kosovë se ajo veturën e ka marrë me anë të një marrëveshje në Gjermani, për të cilën ajo nuk do të paguante me kesh por me anë të marketingut.

“Bazuar në një parapagim shuma prej 235.000 euro do të kompensohet me marketing nga Morena Taraku për kompaninë tonë ose do të paguhet vitin e ardhshëm”, thuhet në dokumentin që ka dorëzuar Taraku.

Ajo e ka prezantuar veturën si të re para Doganës së Kosovës, gjë që me kodin doganor do ta shpëtonte nga pagesa prej 14 mijë e 118 euro. Por, Dogana e Kosovës më pas kishte konfirmuar se “Bently” i Morena Tarakut kishte 2 mijë e 194 kilometra  dhe regjistrim të rregullt në Gjermani./abcnews.al

 

policia-gjermane.jpg
nev ila12:41 | 15/01/2020

Policia gjermane ka ndërmarrë një operacion të madh kundër terrorizmit në vend duke zbuluar disa grupe çeçene.

Rreth 180 persona janë ndaluar me dyshimin se po planifikonin sulme terroriste.

Një tezë e konfirmuar kjo sipas policisë nga materialet që janë mbledhur nga celularët e të arrestuarve.

Por prokurori i Përgjithshëm i Berlinit përjashtoi çdo rrezik konkret. Të dyshuarit janë të moshës nga 23 deri në 28 vjec./abcnews.al

afaf.jpg
Autor E09:27 | 13/01/2020

Qeveria gjermane dhe ajo turke janë në bisedime për të hapur tre shkolla private turke në Frankfurt, Koln dhe Berlin.

Ndërkohë ministri i jashtëm thotë se Heiko Maas thotë se ky është një vendim reciprok kundrejt Turqisë.

‘Ne kemi shkolla gjermane në Turqi dhe pikërisht Turqia po kërkon të trajtohet në mënyrë të barabartë në Gjermani’- tha Maas.

Po ashtu politikani Sevim Dagdelen i së Partisë së Majtë thotë se me hapjen e tre shkollave diaspora turke në Gjermani mund të preket nga doktrina e Erdogan dhe shkollat mund të përdoren nga Presidenti turk për të përhapur propagandën e tij edhe në Gjermani.

Kurse Komisionerja gjermane për integrimin sqaron se Annette Ëidmann-Mauz sqaron se ‘ Duhet të jetë e qartë se shkollat në Gjermani duhet të jenë në të njëjtën linjë me vlerat dhe ligjet’.

Rreth 5.6 milion turqë jetojnë në Gjermani ndërsa negociata për shkollat vjen disa ditë pasi organizata më e madhe islamike në Gjermani, Ditib njoftoi se për herë të parë do të trajnohen imamë në Gjermani.

850 xhami dhe 800 mijë myslimanë janë pjesë e Ditib por pikërisht kjo organizatë ka qenë e akuzuar vazhdimisht sidomos në 2016 për spiunim të anëtarëve të diasporës turke në Gjermani sa i përket ‘puçit’ kundër qeverisë së Erdogan.

/local.de

zxzx.jpg
in a17:00 | 01/01/2020

Një zjarr ka përfshirë kafazët e majmunëve brenda Kopshtit Zoologjik në Krefeld të Gjermanisë Perendimore, duke shkaktuar ngordhjen e tyre. “Frika jonë më e madhe u bë realitet. Nuk ka asnjë kafshë të mbijetuar”, thuhet në deklaratën e kopshtit zoologjik.

Zjarri ishte i përmasave të mëdha, ndërsa mësohet se kanë ngordhur më shumë se 30 kafshëve, përfshirë shimpanze, orangutangë dhe dy gorilla. “Një ambient i rrethuar ku jetonte një familje e re me shtatë gorilla, u kursye nga zjarri”, thuhet më tej në deklaratë

Zjarri ka rënë rreth orës 00:30 të datës 1 Janar 2020. Ende nuk dihen shkaqet ndërsa kanë nisur hetimet, shkruajne mediat gjermane. /abcnews.al

WW2.jpg
Veronik Istrefaj20:14 | 25/12/2019

Në vitin 1914 po zhvillohej Lufta Botërore, por në ditën e Krishtlindjeve, armiku u bë mik, të paktën atë ditë. Askush nuk mbeti viktimë, asnjë zhurmë arme, por vetëm një top lecke.

Ernie Williams, një ushtar anglez, në vitin 1983 do të rrëfente: “Në një moment, pamë topin që doli, nisëm ta shkelmonim më kot, rrëmujë, pa rregulla, por në fund kuptuam se çfarë do të thoshte të jesh i lirë!”.

Që kur kishin qenë fëmijë nuk e kishin pasur atë ndjesi. Bijtë e luftës, e dhunës, u bashkuan nga dashuria për futbollin!” Ndeshja mbaroi 3-2 në favor të gjermanëve, të paktën kështu u shkrua në dorëshkrimet historike./abcnews.al

jetw.jpg
in a13:34 | 25/12/2019

Aktorja e mirënjohur Eva Pëllumbi prej vitesh jetonte me familjen në Gjermani. Ditën e djeshme aktorja ka ndërruar jetë, por ende nuk është bërë i ditur shkaku i vdekjes.

Ndërkohë vetëm disa ditë ditë me parë Pëllumbi kishte bërë një status në rrjetin social “Facebook”për aktoren  Mira Minga Jupi, e cila ndërroi jetë në SHBA.

Ajo shkruan se ndjen një dhimbje të madhe, e cila e ka mpirë të gjithën.

Statusi:

“Po si u largove keshtu? Jam mpire nga dhimbja, nuk mund ta besoj… Lamtumire shume e dashur, e paharruar Mira, shpirti yt u prehte ne paqe! Ngushellime te perzemerta e shume te ndjera Yllit, djemve, te gjithe families…” shkruante në facebook, Eva Pëllumbi./abcnews.al

milioneri.jpg
in a14:02 | 24/12/2019

70 vjeçari milioner gjerman Karl Reipen, i cili ndërtoi pasurinë tij duke shitur kafe të ngrirë, ka blerë në Zelandën e Re tokë me një vlerë prej 3.5 milion eurosh. Tashmë ai do të dalë në pension dhe kërkon 10 shoqërues, burra dhe gra, për të ndarë me të jetën në këtë parajsë. Të gjitha shpenzimet do të paguhen nga ai.

Të ftuarit do të qëndrojnë në shtëpi të ndara prej 2 personash. Ata nuk duhet të bëjnë asgjë përveç se të kalojnë kohën e lirë duke shëtitur, bërë blerje, peshkuar e notuar. Madje nëse kanë kuaj mund t’i marrin me vete pasi në strukturë ka dhe skuderi. Përzgjedhja është shumë e thjeshtë, njerëzit duhet të jenë të denjë, të duan një jetë të rezervuar dhe të tërhequr dhe të jenë më pak se 70 vjeç.

Gjithsesi milioneri, me sa duket nuk ka arritur ende të kompletojë skuadrën e tij, dhe për këtë arsye ka publikuar një lajmërim në një të përditshme lokale me titullin: “Kërkohen shoqërues për të jetuar në parajsë”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono