Zjarret në Vlorë, vetëm në pak ditë 35 vatra

15:50 | 14/08/201915:500

Zjarrfikëset në Vlorë janë në gatishmëri për sa i përket zjarreve. Zonat me më shumë rrisk janë ajo e Llogorasë dhe Pylli i Sodës.

Më shumë se 35 vatra zjarri u ndezën vetëm këto ditët e gushtit në Vlorë.

Flakët përfshinë kryesisht sipërfaqe me ullishte dhe kullota.

Situata  mbetet alarmante edhe për shkak të temperaturave të larta.

Kastriot Dede Shef i Njësisë Operacionale të Kontrollit të Zjarreve në Vlorë tregon se ndodhen në shkallën më të lartë të sigurisë.

Problematika lidhet dhe me bombolat e gazit. Kjo kryesisht për shkak të mos kolaudimit të tyre, por edhe vjetërsisë.

Dy banesa janë shkrumbuar nga bombolat në korrik, një në fshatin Selenicë dhe një tjetër në fshatin Drashovice.  Në një nga këto ngjarje pati edhe humbje jete.

Aktualisht janë 29 forca zjarrfikëse në gatishmëri, dhe 6 automjete zjarrfikëse, nga të cilat dy me shërbim 24 orësh në zonën e Llogorasë, në pyllin e sodës, dy nga zonat më problematike dhe me risk të lartë./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono