Zjarre në pyjet e Dibrës dhe Bulqizës, 1 vatër pranë banesave

schedule18:31 - 15 Shtator, 2019

schedule 18:31 - 15 Shtator, 2019

Pyjet e Dibrës dhe Bulqizës jane përfshire nga flakët.

Behet fjale per dy vatra të mëdha zjarri qe kane nisur prej 3 ditësh ne masivin pyjor me pishë në fshatin Vlashaj të Njësisë Administrative Lurë në Bashkinë Dibër.

Zjarri ka marrë përmasa të mëdha, ndërsa flakët janë në një zonë që është pranë me banesat.

Banorët thonë se sipërfaqja e djegur deri tani shkon në 10 hektarë.

Ata kërkojnë ndërhyrje nga ajri pasi shuarja e zjarrit nga toka është e pamundur.

Vatra tjetër e zjarrit është aktive në Njësinë Administrative Shupenzë.

Flakët kanë përfshirë pyjet me dushqe në fshatin Mazhicë.

Paraparkisht përllogaritet se janë djegur rreth 5 hektarë me sipërfaqe pyjore.

Por edhe në këtë fshat vatra e zjarrit po ju afrohet banesave.

Banorët kërkojnë ndërhyrje të instancave pasi vetë e kanë të pamundur shuarjen e zjarrit./ABC News Albania 24/7