“Zhvatja”, flet gazetari që paralajmëroi aferën

schedule21:32 - 23 Gusht, 2019

schedule 21:32 - 23 Gusht, 2019

Gazetari që denoncoi aferën e njohur si “Zhvatja” ka deklaruar se rasti do të marrë një epilog gjyqësor. Branko Geroski ka theksuar se “bombat”, siç njihen materialet e akumuluara lidhur me këtë çështje, do të prekin edhe marrëdhëniet mes kreut të BDI-së Ali Ahmeti dhe kryeministrit Zoran Zaev.

Ky është gazetari me përvojë, Branko Geroski që paralajmëroi  aferën që po e dredh aktualisht Maqedoninë e Veriut, e që u konfirmua me xhirimet e publikuara nga portali italian “La Veritta”. Në to shihet mbushja e çantave me 1.5 milionë euro të cilat në shtëpinë e tij i jep jep biznesmeni Orçe Kamçev për të shpëtuar nga një proces gjyqësor.

Në të, përveç dy personave të paraburgosur, dyshohet të jetë e implikuar edhe prokurorja speciale Katica Janeva të cilës tashmë i është shqiptuar dënimi me paraburgim prej 30 ditësh.

Branko Geroski tha të enjten  në mbrëmje për një emision televiziv maqedonas  me titull simbolik “Jadi burek – ha byrek” se kishte qenë puna e Prokurorisë Speciale që u ngrit për luftimin e korrupsionit dhe të krimit të organizuar ajo që e kishte shtyrë të dyshojë se nuk po veprohet mirë, si duhet, ndërsa për shkrimin që i parapriu publikimit të videove inkriminuese, tha se nuk i kishte parë xhirimet, por i kishte besuar një burimi të sigurt.

“Burimi ishte tepër serioz dhe unë i besoj. M’i treguan disa detaje nga xhirimi”, thotë gazetari Geroski, i cili për këtë çështje fillimisht pati folur edhe për seksionin maqedonas të Zërit të Amerikës.

Në analizën e tij për t’i shkuar deri në fund kësaj afere, ai parashikon se rasti do të marrë epilog gjyqësor.

“Personalisht pres që të paktën pesë veta të përfshihen në hetime. Krahas këtyre treve, të paktën edhe dy të tjerë”, thotë Branko Geroski.

Skandali, vlerëson ai, ka bërë që Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë, e kryeministrit Zoran Zaev, të pësojë një rënie, ndërsa VMRO-DPMNE-ja, një ngritje tek elektorati maqedonas.

Po si e shikon ai pozitën e Bashkimit Demokratik të Ali Ahmetit? Thotë se për shkak të bombave politike të lançuara kohë më parë ku në qendër të vëmendjes është ai dhe bashkëpunëtorë të tij, numri një i integristëve herët a vonë do të dijë t’i kundërpërgjigjet, edhe Zoran Zaevit, njësoj si dhe Nikola Gruevskit. Fajtor që ky i fundit nuk u bë kryeministër para tre vjetësh, thotë Geroski, ishte në masë të madhe  pikërisht Ahmeti.

“Derdhja e gotës së humbjes së durimit nisi në vitin 2010. Ali Ahmetin në politikë e quajnë ‘pritës i vjetër’. Domethënë ai do të pres, do të durojë, do të pres, do të durojë, dhe gjithë kjo që po shpërthejnë bomba… njerëzit nuk janë budallenj, e din se El Çeka është një ekzekutor që figuron se disponon gjithçka, kurse burimi i gjithë këtij materiali toksik, nuk është në Uashington DC o ku ta di, por në Shkup, këtu, këtu…Bombat janë bërë këtu dhe prej këtu e kanë prejardhjen. Dhe mos prisni se faktori shqiptar ka për ta harruar këtë me lehtësi, ose do ta falë, për shkak se sidomos tek komuniteti shqiptar, nxjerrja e të palarave të natyrës private, intime, ka një peshë të veçantë”, vlerësoi Branko Geroski duke rikujtuar se disa nga protagonistët shqiptarë të bombave të mëhershme u skajuan nga skena politike, veprime këto që në tek maqedonasit, thotë ai, edhe gëlltiten.

“Për këto ‘viktima’, një ditë do të vijë fatura mbi tavolinën e atij për të cilin Ali Ahmeti do të bindet ose do të kujtojë se nga aty kanë dalë bombat”./ABC News Albania 24/7