Zhurma misterioze nga nëntoka lë pa gjumë banorët, ekspertët zbulojnë “burimin”

schedule08:51 - 18 Janar, 2022

schedule 08:51 - 18 Janar, 2022

Disa ekipe të ngarkuar për t’i dhënë një shpjegim zhurmës së nëntokës në Meteora në Selanik kanë nisur punën në terren. Ata vizitojnë çdo natë këtë zonë duke hetuar për të dalë në përfundim për arsyet që shkaktojnë zhurmën.

Një prej këtyre ekipeve ka kryer ekzaminimin e dytë në orët e para të së martës në ujësjellësin e zonës u vendosën drejtuesit e kompanisë. Ata janë vendosur aty në mesnatë dhe janë larguar rreth orës 1:00 pa i vënë në dijeni banorët.

Pastaj ata kanë shkuar në zonën e Poliçnit, nga ku dyshohet se vjen tingulli i çuditshëm. Zhurma që ndjejnë banorët nis natën vonë dhe më pas ndihet intensivisht deri pas orës 02:00 të mëngjesit. Sipas banorëve ajo dëgjohet brenda shtëpive dhe nuk mund të flenë.

Hetimet të çojnë në ujësjellës ku zhurma është e madhe dhe ka dridhje më të ndjeshme toke. Tingulli dyshohet se shkaktohet për shkak të akordimit.

“Nga hetimi rezultoi se një mekanizëm që nuk bënte zhurmë në Poliçni ishte akorduar dhe zëri transmetohej deri në Meteora në një distancë prej 2 km. Ne mbyllëm disa mekanizma dhe presioni i ujit në zonë u ul. Ne do të monitorojmë fenomenin në ditët në vijim për të arritur 100% të këtij përfundimi. Nuk do të vazhdojmë me gërmim apo ndërrim makinerie pasi është problem koordinimi”, thanë ekipet e studimit.

Sipas vlerësimit të dhënë nga inxhinieri Kostas Papakonstantinou, tingulli është goditës, me frekuencë të ulët, metalik, me periodicitet të pacaktuar dhe tokësor. “Dhe nëse perceptohet brenda apartamenteve, është gjithashtu modular dhe ndoshta më i bezdisshëm për shkak të koordinimit të valëve të zërit që janë bllokuar në rrjetën strukturore. Tingulli mund të jetë produkt i një goditjeje hidraulike dhe duke pasur parasysh ujësjellësin, problemi vjen nga pompat dhe rrjeti i ngritjes së presionit të ujit për shkak të ndryshimit në lartësi” , tha ai.

Ai shpjegoi, në fakt, se ka kuptim të jetë intensiv pas mesnate pasi konsumi i ujit është më i ulët dhe presioni i rrjetit më i lartë.  m.v/abcnews.al