Zgjatet hetimi për dy ish-zyrtarët të shpallur si garantorë të “Hablilajve”

schedule15:27 - 6 Shtator, 2018

schedule 15:27 - 6 Shtator, 2018

Prokuroria për Krimet e Rënda ka zgjatur me tre muaj afatin e hetimit për ish-kreun e Policisë së Vlorës Jaeld Çela dhe ish-shefin e hetimit të narkotikëve, Gjergji Kohila. Ata janë shpallur në kërkim në bazë të një mase sigurie “arrest në burg” dhënë në mungesë ndaj tyre.

Sipas Prokurorisë, Çela e Kohila kanë ndihmuar dhe garantuar paprekshmërinë e grupit kriminal të “Hablilajve” në trafikun e drogës drejt Italisë.

Me kërkesë të prokurorisë, për shkak të nevojës së kryerjes së disa veprimeve hetimore shtesë, gjykata pranoi shtyrjen e afatit të hetimit të tyre deri në 20 nëntor 2018. Përveç tyre në kërkim është edhe ish-zyrtari tjetër i Policisë së Vlorës, Sokol Bode.