Zëdhënësja e KE-së: Nuk kemi kërkesë për pezullim vizash

schedule15:03 - 17 Prill, 2019

schedule 15:03 - 17 Prill, 2019

Zëdhënësja e KE, në një prononcim për mediat është shprehur se Komisioni Europian është në dijeni për votimin e parlamentit holandez për të pezulluar udhëtimin pa viza me Shqipërinë, por nuk ka marrë asnjë kërkesë për pezullim.

“Komisioni është i vetëdijshëm për mocionin që kaloi dje në parlamentin holandez, por ekziston një procedurë specifike që është për mekanizmin e pezullimit të vizave dhe deri më sot nuk kemi marrë asnjë njoftim nga asnjë shtet anëtar që kërkon një gjë të tillë”, tha Natasha Bertaud.

Sipas njoftimeve të mediave, masa për rikthimin e vizave ishte motivuar nga veprimtaria e grupeve kriminale të lidhura me Shqipërinë./abcnews.al