Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit në SHBA pritet të japë dorëheqjen

schedule08:42 - 8 Mars, 2023

schedule 08:42 - 8 Mars, 2023

Ned Price pritet të japë dorëheqjen si zëdhënës i Departamentit të Shtetit.

Ned filloi si Zëdhënës më 20 janar 2021.

Brenda disa ditësh pas marrjes së rolit, ai rivendosi njoftimet e përditshme për shtyp të Departamentit, duke u dhënë gazetarëve mundësinë që të bënin rregullisht pyetje të vështira për politikën tonë.

Përgjatë më shumë se 200 konferencave që ka mbajtur që atëherë, ai i ka trajtuar me respekt gazetarët, si dhe kolegët dhe këdo tjetër me të cilin ndërvepron.

Ned ka ndihmuar qeverinë amerikane të mbrojë dhe promovojë lirinë e shtypit në mbarë globin dhe ka modeluar transparencën dhe hapjen që ne mbrojmë në vendet e tjera. Kontributet e tij do të përfitojnë nga Departamenti shumë kohë pas shërbimit të tij.

Kuptimi i fortë i politikave që mbështesin mesazhet tona nga Nedi e bënë atë shumë më efektiv në rolin e tij. Në nivel personal, unë kam përfituar vazhdimisht nga këshillat e tij, ashtu si edhe shumë anëtarë të Departamentit. Për fat të mirë, unë do të jem në gjendje të vazhdoj ta bëj këtë, pasi Ned do të vazhdojë të shërbejë në State, duke punuar drejtpërdrejt për mua.

Për njerëzit në Amerikë dhe në mbarë botën, Ned Price ka qenë shpesh një fytyrë dhe zë i politikës së jashtme të SHBA. Ai ka performuar me profesionalizëm dhe integritet të jashtëzakonshëm.

Në emër të Departamentit, falenderoj Ned-in për shërbimin e tij të jashtëzakonshëm,” thuhet në njoftim.

/abcnews.al