Ze Maria, synon fitoren në kupë ndaj Vllaznisë

schedule18:16 - 28 Nëntor, 2017

schedule 18:16 - 28 Nëntor, 2017

Tirana luan ndaj Vllaznisë në Kupën e Shqipërisë, në atë që cilësohet si derbi më i vjetër në histori. Trajneri i kryeqytetasve, Ze Maria, nuk e ka harruar rënien e vjetshme nga Superliga, që ndodhi pikërisht në Shkodër.

E kishte mendjen në ndeshje të tjera, dhe e pyesnin për këtë.
Trajneri i Tiranës, Ze Maria, doli më në fund përpara gazetarëve për atë sfidë që publikut i duket më interesante.
Kryeqytetasit, që janë në Kategorinë e Parë, do të kenë shans të maten me një skuadër të Superligës.

Ze Maria: “Sot mund të flasim për Vllazninë, djem, sot mund të pyesni për Vllazninë”.

Ze Maria nuk ishte në stol sezonin e kaluar, por braziliani nuk e ndan veten nga disfata e madhe që u vulos pikërisht me barazimin në fushën e Vllaznisë, në javën e fundit të kampionatit.

“Do të jetë një derbi, për vetë historinë, për kohën e gjatë të ekzistencës së këtyre skuadrave. Një ndeshje e rëndësishme për tifozët e Tiranës. Do të jetë një ndeshje e vështirë, delikate nga çdo këndvështrim sepse plaga e vjetshme kur ekipi ra nga Superliga është ende e hapur dhe do të dojë ende kohë që të mbyllet. Gjithsesi, kam folur edhe me lojtarët. Ajo që ndodhi vjet, është e kaluara. Sot ekipi ka trajner tjetër, shumë lojtarë të tjerë dhe mentalitet tjetër. Do të luajmë për fitore dhe kualifikim”.

Kurioziteti tjetër ishte lidhur me ndryshimin e kapitenit.
Përse Ze Maria ia dha shiritin Sentamos në ndeshjen e fundit?

“Zgjodha Junes Sentamon si kapiten sepse ai është një shembull për të tjerët, për mënyrën sesi stërvitet. Veçse, jo vetëm ai. Mund të ishte edhe Daja, apo edhe lojtarë të tjerë. Zgjodha Sentamon për të treguar se kur lojtarët stërviten me seriozitet mund të jenë të gjithë kapitenë të kësaj skuadre, pavarësisht se nga vjen dhe sa kohë ke luajtur. Kapiteni i Milanit arriti atje vetëm para dy muajve”./abcnews.al