Zbuloi armët e shërbimit sekret turk për ISIS, gjykata sekuestron pasuritë e gazetarit

schedule17:47 - 7 Tetor, 2020

schedule 17:47 - 7 Tetor, 2020

Gjykata turke në Stamboll këtë të mërkurë ka vendosur sekuestrimin e pasurive të Can Dündar, ish-kryeredaktor i gazetës Cumhuriyet.

Dündar akuzohet për publikimin e një artikulli për armatosjen nga shërbimet sekrete turke për ISIS. Menjëherë pas artikullit presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan tha se kjo ishte një vepër penale dhe ai personalisht e ka paraqitur rastin kundër Dündar, i cili tashmë ndodhet në Gjermani.

Në vendimin e saj gjykata ka vendosur që të sekuestroheshin të gjitha pasuritë e gazetarit pasi konsiderohen të paligjshme. Gjithashtu së seancën dëgjimore të zhvilluar sot, gjykata vendosi që Can Dündar të konsiderohet “i arratisur”, duke vënë në dukje se shpallja u botua në gazetën Milliyet më 19 shtator, dhe se teksti i reklamës ishte ngjitur në derën e rezidencës së regjistruar të të pandehurit në Mernis më 21 shtator dhe se periudha 15-ditore afat i cili ka kaluar.

Ndërkaq llogaritë bankare të të pandehurit në Turqi për zbulimin e Delegacionit të Unionit të Bankave, ai  vendosi që t’ua shkruajë tekstin bankave për zbatimin e vendimit për konfiskimin e llogarive të kërkesës me afat të identifikuar duke u përgjigjur, shkruan DW.

Gazetari Can Dündar, ka reaguar në lidhje me këtë vendim përmes një postimi në Twitter ku shkruan se atdheu është shtëpia e tij e vërtetë.

“Shtëpia e vërtetë e njeriut është atdheu. Ne 82 milion qytetarë do të humbasim atë shtëpi të madhe në errësirë. Ishte më e rëndësishme se çdo shtëpi tani …”, shkruan ai./abcnews.al