Zbulohet varri i i shekullit të III para Krishtit në Amantia

schedule17:59 - 23 Qershor, 2021

schedule 17:59 - 23 Qershor, 2021

Një tjetër zbulim i rrallë arkeologjik është bërë në Parkun Kombëtar të Amantias në Vlorës.

Një tjetër varr antik  është zbuluar në Parkun Kombëtar të Amantias, e cila duket se daton para shekullit të tretë para erës sonë.

Zbulimi i tij ka ardhur pas më shumë se dy muajsh kërkime të kryera nga Drejtoria e Kulturës në Vlorë.

Në zonë mendohet se janë 10 varre që tregojnë për një qytetërim të lashtë në këtë zonë.

Rezulton se ky varr është i një rëndësie të veçantë për kohën kur është ndërtuar

“E veçanta e këtij varri është se ruhet plotësisht pjesa arkitektonike  e varrit ruhet mjaft mori është një varr i tipit me qemer i cili ka qenë i mbuluar me tjegulla dhe tregon historinë e këtij vendi”, thotë ai.

Aty është zbuluar edhe një potencial arkeologjik i rëndësishëm, kryesisht qeramike.

“Të dhënat e gjetura brenda këtij varri ka në qenë të pakta, ku theksojmë se përveç skeleteve kanë qenë edhe enë qeramike të jo të ruajtura mirë”, tregon ai.

Ekspertët në këtë zonë mendohet të jenë edhe të paktën 9 varre të tjera./abcnews.al/