Zbulohet arsyeja pse Mbretëresha Elizabeth nuk mori pjesë në dasmën e Princit Charles me Camilla

schedule16:00 - 10 Prill, 2022

schedule 16:00 - 10 Prill, 2022

Princi Charles dhe Camilla Parker u martuan më 9 prill 2005 dhe kjo ishte martesa e dytë për Princin e Uellsit që nga martesa e tij me Dianën. Fakti sigurisht që u shfaq në media, por një nga personat më të njohur mungonte. Mbretëresha Elizabeth nuk ishte e pranishme.

Princi Charles dhe Dukesha e Cornwall u martuan në një ceremoni në Windsor Guildhall, Berkshire, e ndjekur nga një bekim fetar në Kështjellën Windsor më 9 prill 2005.

Mbretëresha Elizabeth dhe Princi Philip nuk morën pjesë në ceremoninë e martesës civile, por ishin të pranishëm në bekimin fetar. Sipas Telegraph, Mbretëresha nuk mori pjesë në dasmën civile për shkak të rolit të saj si kryetare e Kishës së Anglisë, gjë që dekurajoi divorcin dhe detyrat e saj peshonin më shumë se përgjegjësitë e saj familjare. Princi Charles dhe Camilla kryen një ceremoni politike dhe jo një martesë në Kishën e Anglisë pasi të dy ishin të ndarë. Megjithatë, Mbretëresha dhe Duka i Edinburgut organizuan një pritje për të porsamartuarit në Kështjellën Windsor, duke treguar se ata e mbështesin fuqimisht bashkimin.

Edhe pse të ftuarit zakonisht shmangin rrobat e bardha, Mbretëresha Elizabeth kishte veshur një pallto dhe kapele të bardhë për këtë ditë dhe kjo mund të jetë për faktin se Camilla kishte veshur një fustan shumëngjyrësh për këtë rast! Dita shënoi martesën e dytë për Princin Charles dhe Camilla, midis 1973 dhe 1995, Dukesha u martua me Andrew Parker Bowles, me të cilin ai ka dy fëmijë, Laura dhe Tom, edhe Charles ishte martuar me gruan e tij të ndjerë, Princeshën Diana. nga viti 1981 deri në 1996, ku ata mirëpritën Princin William dhe Princin Harry./abcnews.al