Zbulohen orkidetë e rralla në Londër

schedule15:17 - 15 Qershor, 2021

schedule 15:17 - 15 Qershor, 2021

Një “koloni” orkidesh të rralla janë zbuluar në çatinë e një ndërtese zyre në qytetin e Londrës.

Është hera e parë që orkideja me lule të vogla është parë në Mbretërinë e Bashkuar që kur mbërriti në Cornwall në vitin 1989.

“Serapias parviflora” zakonisht gjendet në pellgun mesdhetar dhe bregdetin Atlantik të Francës, Spanjës dhe Portugalisë.

15 bimët që rriten në kopshtin e katit të 11-të të Nomura International përfaqësojnë të gjithë grupin e specieve të njohura në Mbretërinë e Bashkuar.

Orkideja me lule të vogla mendohej se ishte zhdukur si bimë e egër në Mbretërinë e Bashkuar. /abcnews.al