Zbulohen letrat e divorcit të Princeshës Diana nga Mbreti Charles: Po kaloj një kohë vërtet të vështirë

schedule12:54 - 1 Shkurt, 2023

schedule 12:54 - 1 Shkurt, 2023

Letrat e pabotuara nga Princesha Diana na kanë dhënë një paraqitje të shkurtër të ndarjes së saj nga princi i atëhershëm Charles. Charles dhe Diana ishin tw martuar nga korriku 1981 deri në 1996 dhe divorci u finalizua më 28 gusht.

Ata kishin dy fëmijë së bashku, Princin William dhe Princ Harry, por ndarja e tyre nuk ishte miqësore. Dhimbja dhe dëshpërimi i Dianës duket në letrat e saj të shkruara me dorë për miqtë Susie dhe Tarek Kasem.

Dyshja i tha Daily Mail se ata vendosën t’i shisnin letrat sepse “mbajtja e dokumenteve është një përgjegjësi e madhe” dhe nuk donin që ato t’ua kalonin fëmijëve të tyre, dhe ka 32 letra dhe karta në shitje.

Miqtë e Princeshës Diana kanë mbajtur disa nga letrat më personale dhe konfidenciale dhe ato do të shiten individualisht dhe të ardhurat që do të shkojnë për bamirësi të mbështetura nga Diana.

Në një letër të datës 20 maj 1996, Diana shkruante: “Nëse një vit më parë do ta dija se çfarë do të kaloja këtë divorc, nuk do ta kisha pranuar kurrë. Është e shëmtuar”.  Një tjetër shënim, i shkruar në prill 1996, i referohej vendimit të saj për të anuluar një udhëtim në opera për shkak të tensionit të ndarjes së saj.

Diana shkroi:“Po e kam shumë të vështirë dhe presioni është serioz dhe vjen nga të gjitha anët. Është shumë e vështirë të mbash kokën lart ndonjëherë dhe sot jam në gjunjë dhe dëshiroj që ky divorc të kalojë pasi kostot e mundshme janë të mëdha”./abcnews.al