Yjet neutron: Teleskopi i ri mund të zbulojë e të sjellë imazhe nga diej “të vdekur” që përplasen

schedule19:52 - 21 Korrik, 2022

schedule 19:52 - 21 Korrik, 2022

Astronomët mund të zbulojnë për herë të parë përplasjen e diejve të vdekur të njohur si yje neutron, falë një teleskopi të ri të fuqishëm. Përplasjet e yjeve neutron janë çelësi për të kuptuar Universin.

Ata mendohet se kanë krijuar metale të rënda që formuan yje dhe planetë si Toka miliarda vjet më parë. Drita nga përplasjet është e dukshme vetëm për disa net, kështu që teleskopi duhet të vrapojë për t’i gjetur ato.

Astronomët vëzhguan një nga këto përplasje në vitin 2017, por kryesisht e hasën me fat. Vëzhguesi i përkohshëm optik i valëve gravitacionale (GOTO), i ndërtuar nga britanikët, i vendosur mbi retë në ishullin vullkanik spanjoll La Palma, tani do t’i “gjuajë” sistematikisht.

Yjet neutron janë aq të rëndë sa një lugë e vogël e materialit të tyre peshon katër miliardë tonë. Dhe, teleskopi u lejon astronomëve të “hapin” në mënyrë efektive një prej tyre për të parë se çfarë ndodhet brenda. /abcnews.al/