Xi Jinping paralajmëron NATO-n: Kujdes me zgjerimin e aleancës ushtarake, mund të përsëritet “Ukraina”

schedule16:43 - 22 Qershor, 2022

schedule 16:43 - 22 Qershor, 2022

Presidenti kinez Xi Jinping paralajmëroi NATO-n që të bëjë kujdes me zgjerimin e aleancës, duke sjellë si shembull atë që po ndodh në Ukrainë.

Gjatë fjalimit të tij në virtual në prag të samitit të BRICS me liderët e Rusisë, Indisë, Brazilit dhe Afrikës së Jugut ai tha se “kriza e Ukrainës është një thirrje zgjimi”, duke theksuar se rreziqet e një “zgjerimi të aleancave ushtarake” dhe një “kërkimi për sigurinë e dikujt në kurriz të të tjerëve”, mund të sjellë luftëra të reja.

Kina, India dhe Afrika e Jugut abstenuan në një rezolutë të OKB-së që dënon pushtimin rus të Ukrainës, ndërsa Pekini dhe Nju Delhi kanë lidhje të forta ushtarake dhe energjetike me Moskën.

/Abcnews.al/