Vuçiç të premten takohet me përfaqësuesit e Listës Serbe në Kosovë

schedule10:07 - 24 Shkurt, 2021

schedule 10:07 - 24 Shkurt, 2021

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç,  një natë më parë ka bërë me dije se të premten do të zhvillojë një takim me përfaqësuesit e serbëve nga Kosova.

Vuçiç në lidhje me deklaratat e Albin Kurtit, është shprehur se dialogu nuk do të jetë përparësi e qeverisë së tij dhe se nuk do të ketë vend për Listën Serbe në atë qeveri. Ndër të tjera ai ka theksuar se për sa i përket Listës Serbe ajo duhet të marrë një mandat në qeverinë në Prishtinë.

Ne do të vendosim në ditët në vijim nëse ata do ta pranojnë atë. Unë mendoj se do të ftojmë të gjithë përfaqësuesit e popullit tonë të konsultohen në Kurshumli të premten”, ka thënë ai.

Sa i përket akuzës së Kurtit për Serbinë për gjenocid në 1999, kreu i shtetit serb tha se shumë njerëz “qëllojnë” me terma të ndryshëm pa ditur asgjë.

“Si një marksist dhe një anarkist, ai mund ta studionte atë më mirë, kështu që ai nuk do të thoshte marrëzi të tilla. Unë përpiqem të mos u përgjigjem fyerjeve që ai dhe politikanët e tjerë shqiptarë thonë çdo ditë, sepse nëse përhapni një lloj atmosfere të keqe, mund të tregohet dhe në terren”, është shprehur ndër të tjera Vuçiç./abcnews.al