Vuajti torturat dhe burgosjen në diktaturë, ndahet nga jeta Dom Gjergj Simoni

schedule09:19 - 28 Janar, 2022

schedule 09:19 - 28 Janar, 2022

Ka ndërruar jetë në moshën 89-vjeçare, Dom Gjergj Simoni. Ai lindi në vitin 1933 në qytetin e Shkodrës dhe ishte ndër meshtarët e parë që u shugurua nga Vatikani dhe ka shërbyer në disa famulli.

Dom Gjergj Simoni është autor i librave të ndryshëm, ndërsa gjatë diktaturës komuniste u burgos, pasi nisi beteja e regjimit kundër fesë.

Në hetuesi por edhe në sallën e gjyqit ai deklaroi me guxim asokohe se udhëheqja komuniste ishte tradhtare e kombit. Dom Gjergj Simoni është i fundit, i cili ka përjetuar torturat e komunizmit. Ai u dënua pas 9 muajve hetuesi për agjitacion e propagandë, me 10 vite burg, të cilat i vuajti në Ballsh, Spaç e Qafë-Bari.

Dom Gjergji u dënua për poezitë e tij, të cilësuara “armiqësore”. Së fundmi ai u njoh edhe me dosjen e Sigurimit të Shtetit.

Poezia për të cilën u dënua: “Kangët që i pluhnoj vetëm koha”

Kangët e mija janë ato që i pluhnoj vetëm koha,

Por ato do të dijnë të dalin në dritë nji ditë

Jam i sigurt se do të ketë njerz’ e nxanësa nëpër shkolla

Që do t’i çpluhnosin, pse kët’çast kan’ pritë

g.v/abcnews.al