Vrasja e Devi Kasmit, shtyhet gjyqi për grekun Efthimiou

schedule15:27 - 27 Prill, 2018

schedule 15:27 - 27 Prill, 2018

Gjykata për Krimet e Rënda shtyu për një datë tjetër seancën gjyqësore për shtetasin grek Efthimious Efthimiou, i akuzuar për vrasjen e Devi Kasmit, mbrëmjen e 29 Janarit në kryeqytet. I dyshuari kërkonte ndryshimin e masës së sigurisë “arrest në burg” dhënë me herët ndaj tij nga Shkalla e Parë e Tiranës e më tej nga Krimet e Rënda.

Shkak i shtyrjes së seanës në ngarkim të Efthimiout dhe tre të bashkëarrestuarve të tij u bë mungesa e avokatëve mbrojtës.

Hetimet për vrasjen e Devi Kasmit u zhvilluan fillimisht nga Prokuroria e Tiranës.

Më tej, kjo prokuroria konstatoi se bashkëpunimi mes të dyshuarve ishte në formën e grupit të strukturuar kriminal dhe e kaloi dosjen për kompetencë tek Krimet e Rënda./abcnews.al