Von Cramon: Dialogu me Beogradin çështje që s’mund të neglizhohet

schedule13:03 - 17 Shkurt, 2021

schedule 13:03 - 17 Shkurt, 2021

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon ka uruar Kosovën për 13-vjetorin e shpalljes së pavarësisë.

Në mesazhin e saj të urimit ajo ka ritheksuar rëndësinë dialogun me Serbinë, që s’duhet të neglizhohet në asnjë rast.

Përmes një postimi në rrjetin social Twitter ajo shkruan se pa një marrëveshje me Serbinë, nuk ka perspektivë për integrimin në BE.

Gëzuar ditën e pavarësisë #Kosovë! Ju keni bërë shumë hapa në rrugën e gjatë dhe ajo që është përpara jush nuk është vetëm e lehtë. Por vendi juaj është plot potencial. Paqëndrueshmëria shpesh duket si rregull jo përjashtim, por për shoqërinë do të jetë më i rëndësishëm polarizimi dhe më shumë bashkimi.

Kosova dëshiron të shkojë përpara në rrugën e saj evropiane dhe ka shumë punë përpara. Brenda saj, ju duhet ta luftoni korrupsionin dhe ta ndihmoni ekonominë, por dialogu me Beogradin është diçka që nuk mund ta neglizhoni. Pa një marrëveshje me Serbinë, nuk ka perspektivë për integrimin në BE.

Askush nuk duhet të presë që ka një të ardhme më të mirë përpara pa punë, angazhim dhe madje pa kompromise. Tani ka mundësi të reja, përdorni ato! Dhe sot shijoni pushimet tuaja! Urime Dita e Pavarësisë!”, shkruan  Von Cramon në mesazhin e saj të urimit./abcnews.al