Vokshi: Kush mban përgjegjësi për sigurinë në shkolla?

schedule20:38 - 23 Janar, 2018

schedule 20:38 - 23 Janar, 2018

Ka reaguar kryetarja e Komisionit të Arsimit, Albana Vokshi, pas lajmit për helmimin e ndodhur në një shkollë në Durrës. Përmes një statusi në rrjetin social Facebook, demokratja kujton rastet e mëparshme të incidenteve në shkolla.

“- U helmuan 60 fëmijë në Bulqizë – askush nuk mbajti përgjegjësi…
– pothuajse çdo ditë ka sherre e përplasje edhe me armë, brenda ambienteve të shkollave – përsëri askush nuk mban përgjegjësi…
– sot janë helmuar 5 nxënës në një shkollë në Durrës, e përsëri as Ministria dhe as DAR nuk mbaka përgjegjësi…” shkruan Vokshi në Facebook duke i ftuar qytetarët të bashkohen në protestën e 27 Janarit, pasi sipas saj as Ministria, as zonja Nikolla dhe as institucionet e varësisë nuk përgjigjen për mungesën e sigurisë së jetës së fëmijëve të shqiptarëve./abcnews.al