Virusi vdekjeprurës në Kinë, mbyllet transporti publik në Wuhan

08:47 | 23/01/202008:470

Të paktën 17 persona kanë humbur jetën dhe rreth 500 të tjerë janë infektuar nga virusi misterioz që ka prekur Kinën kohët e fundit.

Autoritetet kineze për të parandaluar sadopak përhapjen e tij ka vendosur që të mbyllë transportin publik. Mediat ndërkombëtare bëjnë me dije se Wuhan, një qytet kinez me njëmbëdhjetë milion njerëz, do të mbyllë përkohësisht transportin publik ndërsa përpiqet të ndalojë shpërthimin e një lloji të ri të virusit.

Ata që jetojnë në qytet janë këshilluar që të mos largohen, ndërkohë që miliona kinezë po udhëtojnë për festën e ardhshme Lunar të Vitit të Ri.

Virusi kuptohet të jetë një lloj i ri i koronavirusit i pa identifikuar më parë te njerëzit. Të gjitha vdekjet deri më tani kanë qenë në Hubei, provinca përreth Wuhan./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono