VIDEO/ SHBA teston me sukses armën lazer, mund të shkatërrojë një avion në fluturim

schedule18:31 - 23 Maj, 2020

schedule 18:31 - 23 Maj, 2020

Një anije luftarake e Marinës Amerikane ka testuar me sukse një armë lazer me energji të lartë që mund të shkatërrojë një avion luftarak në fluturim.

Mediat e huaja shkruajnë se anija amfib “USS Portland” ka publikuar foto dhe video duke ekzekutuar sistemin e marrë me lazer për të shkatërruar në avion luftarak”.

Ende nuk janë bërë të ditura vendndodhja e armës me lazer apo fuqia e saj, por një raport i vitit 2018 nga Instituti për Studime Strategjike, thuhet se lazeri mund të arrijë në një fuqi prej 150 kilovatësh.

“Me këto testime arrijmë që të marrim informacion të vlefshëm për kapacitetet e sistemit tonë me lazer, që mund të përdoret kundër kërcënimeve të mundshme”, tha Kapiteni Karrey Sanders, oficeri më i lartë komandues në Portland.