Video rrëqethëse tregon varret e ushtarëve rusë në Luhansk

schedule14:21 - 7 Nëntor, 2022

schedule 14:21 - 7 Nëntor, 2022

Kostoja e luftës së Vladimir Putinit në Ukrainë ka qenë e rëndë, ndërsa videot tregojnë se forcat e armatosura ruse kanë pësuar një goditje të rëndë.

Videoja e publikuar nga media bjelloruse NEXTA tregon varre që dyshohet se u përkasin ushtarëve rusë. Varret janë ngjitur njëri me tjerin dhe krijojnë një linjë të gjatë kilometrike.

Videoja u postua me mbishkrimin “Putini çliroi Luhanskun nga pushtuesit”.

Për momentin nuk dihet se kur është filmuar.

Në varreza janë vendosur flamuj të mëdhenj, ndërsa disa kanë të vendosura edhe fotografi, të cilat thuhet se i përkasin të vdekurve.

Në qershor, Rusia pretendoi se kishte “çliruar” 97% të provincës Luhansk, duke iu afruar qëllimit për të pushtuar plotësisht rajonin, shtëpia e minierave dhe fabrikave.

/Abcnews.al/