Video/ Një “tur” rreth Hënës

schedule22:00 - 11 Prill, 2018

schedule 22:00 - 11 Prill, 2018

Nasa ka publikuar një video rreth Hënës, duke përdorur informacione të mbledhura nga satelitet.
Videoja është krijuar nga informacione të mbledhura prej nëntë vitesh nga sateliti LRO.
LRO ka shkrepur imazhe nga një largësi prej 50 kilometrash nga Hëna që prej Qershorit 2009, duke filmuar pamje që nuk janë bërë më parë.
Në “turin” rreth Hënës janë eksploruar disa zona të rëndësishme, duke përfshirë pamje të polit të veriut dhe jugut.
Sateliti ka zbuluar se Hëna është një botë dinamike. Për shembull, LRO zbuloi sëfundmi se çdo vit, asteroidet dhe kometat që përplasen në sipërfaqen e Hënës krijojnë, mesatarisht, 180 kratere, me diametër rreth 10 metra./abcnews.al