VIDEO/ Ndizet zjarri në Lungomare, koronavirusi ndryshon traditën e vlonjatëve

schedule22:10 - 6 Prill, 2020

schedule 22:10 - 6 Prill, 2020

“Të largojmë dimrin”. Ndezja e zjarreve përgjatë bregdetit si nje gjest që largon dimrin dhe uron mireserardhjen e stinës se ngrohtë ka qenë tradita e përvitshme në Vlorë.

Kjo traditë e lashtë pagane nuk ka ndryshuar as këtë vit pavarësisht se krejt ndryshe nga vitet e tjera.

Ne vitet e shkuara është shoqëruar edhe me aktivitete të shumta,  ndërsa këtë vit krejt ndryshe për shkak të situates së krijuar nga nga Covid-19.

Këtë herë siç shihet edhe nga pamjet që sjell abcnews.al është kryer vetëm ndezja e zjarreve, pa asnjë aktivitet dhe pa praninë e qytetarëve. /abcnews.al