VIDEO/ Momenti ku ekipi i FSK-së nxjerr nga rrënojat fëmijën 2 vjeçar në Turqi

schedule21:08 - 8 Shkurt, 2023

schedule 21:08 - 8 Shkurt, 2023

Ky është momenti ku ekipi i Forcave të Sigurisë së Kosovës kanë nxjerrë nga rrënojat fëmijën dy vjeçar në Turqi. Fëmija u shpëtua mbrëmjen e sotme nga FSK që ndodhet në zonën e prekur nga tërmeti në Turqi. Në njoftim thuhej se po bënin përpjekjet për të shpëtuar dhe të ëmën nën rrënoja.

“Ekipet e Kërkim-Shpëtimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës që nga mëngjesi janë duke operuar me kapacitete të plota në Hatay të Turqisë, në orët e mbrëmjes kanë arritur të nxjerrin një fëmijë të moshës dy vjeçare, dhe janë duke bërë përpjekjet maksimale për të shpëtuar edhe nënën e saj që është e ngujuar në rrënoja.

Ekipet tona gjatë operacionit që janë duke realizuar kanë hasur në viktima në objektet e kollapsuara, por prioritet është duke ju dhënë atyre vendeve ku janë detektuar persona të gjallë, dhe të gjitha ekipet e shpëtimit nga mbarë bota kanë dhënë prioritet për të shpëtuar sa më shumë jetë.”, thuhej në reagim. /abcnews.al