VIDEO/ Kujdes sot gjatë mesditës, si do të jetë moti nesër dhe të hënën

schedule12:48 - 15 Maj, 2021

schedule 12:48 - 15 Maj, 2021

Shqipëria do të karakterizohet nga një mot i paqendrueshëm edhe gjatë kësaj fundjave, me reshje shiu në zona të ndryshme, të cilat do të paraqiten shpesh edhe në formën e rrebesheve. Adiola Bani nga Meteoalb thekson për abcnews.al se gjatë mesditës priten reshje shiu në formë rrebeshi.

“Vijon moti I paqendrushëm në territorin e vendit duke sjellë herë pas here edhe rrebeshe shiu, të cilat do të vijojnë deri në orët e pasditës, ndërsa më pas pritet një përmirësim i dukshëm i kushteve”, tha ajo për abcnews.al.

Ndryshe do të jetë moti gjatë ditës së nesërme ku pritet një përmirësim i dukshëm.

“E diela na sjell më shumë mot të kthjellët edhe pse gjatë mesditës do të ketë gjenerim të vranësirave lokale që do të gjenerojnë shira të papërfillshëm”, shprehet ajo.

Ndërkohë, fillimi i javës do të karakterizohet nga një rritje e temperaturave ku maksimumi pritet deri në 23 gradë Celsius.

Vranësirat do të sjellin reshje të pakta dhe të izoluara edhe në Kosovë e Maqedoni. Pritet që moti të përmirësohet gjatë fillimit të javës. /abcnews.al