VIDEO/ Kometa jeshille afrohet me Tokën, ky është momenti

schedule23:16 - 3 Shkurt, 2023

schedule 23:16 - 3 Shkurt, 2023

Një teleskop i markës “stargazer” ka kapur momentin kur një kometë e gjelbër filloi t’i afrohej tokës.

George Chan fotografoi kometën  C/202 E3 (ZTF), për disa orë nga Bramcote, Nottinghamshire dhe më pas i bashkoi imazhet duke formuar një video.

Objekti i ka origjinën në renë Obort, udhëtimi i tij në planetin tonë zgjati rreth 50.000 vjet.

Kometat përbehën zakonisht nga akulli dhe pluhuri. Ndërsa i afrohen diellit, akulli avullohet dhe pluhuri shkundit duke krijuar bishtin e gjatë.r.t/abcnews.al

 

View this post on Instagram

 

A post shared by BBC News (@bbcnews)