VETTING/ Me çanta dhe kostume të shtrenjtë: Gratë politikane, si modele në Kuvend

schedule20:59 - 29 Dhjetor, 2020

schedule 20:59 - 29 Dhjetor, 2020

Në sheshin para sallës së Parlamentit, në fillim të çdo seance vërehen fotografë që i drejtojnë objektivat e tyre tek gratë deputete, të cilat shfaqen para tyre plot stil dhe sharm.

Ndonjëherë, të duket sikur je para ndonjë institucioni kulturor dhe se aty brenda po zhvillohet ndonjë ballo, por në fakt jemi para Kuvendit dhe brenda diskutohen dhe miratohen ligje.

Thonë se fotografët porosten që t’i fiskojnë sa më tepër gratë deputete apo ministre, gjatë “sfilatës” së javës, foto që më pas do të bëjnë xhiron e rrjeteve sociale.

Padyshim që kujdesi për pamjen e jashtme është krejt i natyrshme tek një grua, qoftë kjo në karrierë apo e zakonshme. Por ka protokoll të caktuar për gratë në politikë. Modelet që na vijnë nga perendimi janë ndryshe.

Kur është fjala për gra vendimarrëse pritet prej tyre imazh i kuruar brenda seriozitetit që i takon një parlamentareje, ministre apo kryebashkiakeje.

Dhe kur është fjala për gra ministre apo deputete të një vëndi të varfër si shqipëria, është diferencë e thellë me shumicën e grave shqiptare që jetojnë në varfëri e me telashet e përditshme të jetës që me zor ia dalin të ushqejnë fëmijët. /abcnews.al