Vetting edhe politika/Xhafaj: Procesi të nisë nga unë i pari

schedule15:42 - 19 Shkurt, 2018

schedule 15:42 - 19 Shkurt, 2018

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj paralajmëroi Vetting edhe për politikanët. Të parët që do të kalojnë në këtë proces, sipas Xhafaj, janë ata që kanë pasur rol vendimmarrës në fatet e vendit dhe të qytetarëve.

Në Komisionin e Sigurisë, Fatmir Xhafaj theksoi se pas Vetting-ut në polici, SHÇBA dhe Gardën e Republikës, do të nisë edhe Vetting-u në politikë. Ai shtoi se procesi do të fillojë dhe nga vetë ministri i Brendshëm.


 

“Shumë shpejt do kemi Vetting në politikë, në mënyrë të veçantë të atyre që kanë pasur rol vendimmarrës në fatet e këtij vendi dhe në pasuritë e qytetarëve të këtij vendi. Vetting-u në politikë le të fillojë nga ministri i Brendshëm”, deklaroi ministri.

 

Por nënkryetari i Komisionit të Sigurisë, Flamur Noka i renditi disa pyetje ministrit Xhafaj, lidhur me kanabizimin si edhe inkriminimin e policise në mandatin e kaluar.

 

Procesi i vetingut në polici ka në themel tri shtylla, kontrolli i figurës, pasuritë dhe profesionalizimi i punonjësve te uniformave blu. Xhafaj theksoi se synim është evidentimi i personave të inkriminuar në polici. Sipas ministrit, procesit te vetingut do t’i nënshtrohen jo vetem efektivet dhe zyrtaret që shërbejnë aktualisht në polici, por edhe ata punonjës që janë larguar nga radhët e policisë./abcnews.al