Vetëm një grusht me euro, si të blini shtëpi të lirë në Itali

schedule11:46 - 4 Dhjetor, 2021

schedule 11:46 - 4 Dhjetor, 2021

Të blesh një shtëpi që nuk kushton shumë në Itali është një perspektivë tërheqëse për shumë të huaj. Ndërsa disa kanë qenë mjaft të guximshëm për të ndërmarrë këtë hap dhe për të blerë një shtëpi me çmim nga një deri në disa mijëra euro në një fshat rural italian, të tjerët ka të ngjarë të jenë penguar nga frika se diçka nuk shkon, shkruan CNN

Kur vjen puna për të dhënë këshilla të paçmueshme për këtë temë të veçantë, askush nuk është më i mirë se ata që e kanë bërë vetë. Në janar, qyteti italian Biccari mbushi titujt kryesorë kur filloi të shesë shtëpi të rrënuara prej një euro dhe shtëpi që kishin nevojë për rregullime minimale – kjo e fundit ishte më e suksesshmja.

Kryebashkiaku Gianfilippo Mignogna zgjodhi të shesë shtëpitë në një përpjekje për të ringjallur qytetin e heshtur, i cili ka shënuar rënie të popullsisë gjatë viteve të fundit. Mariano Russo, një argjentinas me origjinë italiane, bleu një shtëpi komode prej 55 metra katrorë, dykatëshe në Biccari për 7,000 €.

Shtëpia e Rusos u rinovua kur u shit,  madje edhe muret ishin të sapo lyera dhe ka një tarracë panoramike, ndërsa hyrja ndodhet në një rrugicë piktoreske të qendrës historike të qytetit. Përveç çmimit të blerjes, noteri për aktin e blerjes i kushtoi atij një shtesë prej 3,000 €, raporton abcnews.al

Russo  tha se gjithashtu e rëndësishme që të gjitha rregullimet ose rinovimet minimale të kryera nga pronarët e mëparshëm kanë një leje ligjore për të cilën kostoja është paguar tashmë. Përndryshe pronari i ri do të duhet ta zgjidhë vetë, ose do të përballet me pasoja ligjore.

Blerësit duhet të jenë gjithashtu të vetëdijshëm për çdo dëmtim ndaj palëve të treta që mund të jenë shkaktuar nga ish-pronarët e shtëpisë përpara se të nënshkruajnë aktin e blerjes. Gjetja e një agjenti efikas është një faktor kyç për Rolf Bauer, një inxhinier në pension nga Gjermania, kur filloi të kërkonte për shtëpi në Biccari.

“Më pëlqen atmosfera e fshatit, besoj se fati më dërgoi këtu. Shkova me makinë në Puglia këtë verë për të zgjedhur një shtëpi dhe ishte qyteti i parë ku u ndala. Ishte perfekt,” tha Bauer, i cili pagoi 30,000 € për shtëpinë e tij të rinovuar.

Ai zgjodhi të blejë shtëpinë në Puglia dhe jo në Siçili, ku qytete të ndryshme shesin shtëpi për një euro.

“Sicilia është shumë larg në jug, plus nuk kam dashur kurrë një shtëpi që kushton një euro,” shpjegon ai. “Pasi kërkon shumë rregullime”.

Bauer, i cili ka prona të tjera në Europë, zbuloi se tarifat e agjentit – nën 500 euro ishin shumë më të ulëta se ato në vendet e tjera. Shtëpia e tij prej 150 metrash katrorë ka tre kate, me pamje panoramike dhe ka tavane të harkuar, një kuzhinë të madhe, një bodrum të madh dhe një shkallë prej guri që çon në hyrjen e përparme. Bauer rregulloi disa gjëra, si rregullimi i dyshemeve, përmirësimi i sistemit elektrik dhe vendosja e një dushi të ri. Ai ka në plan ta zëvendësojë dhomën e gjumit në katin e sipërm në një verandë.

Procesi i blerjes së një shtëpie të lirë në Biccari ishte pak më i komplikuar për Aksana Klimavets, një përkthyese ruse me bazë në Itali, e cila ndihmoi një biznesmene nga Moska për të blerë një shtëpi të vjetër  për 15,000 €.

E vendosur në një rrugicë të ngushtë me kalldrëm, shtëpia trekatëshe u rinovua plotësisht. Por sipas Klimavets, gjetja e një noteri ishte tepër e vështirë, ndërsa procesi i shitjes zgjati disa muaj. Për të përshpejtuar procesin, klienti i Klimavets vendosi t’i dërgonte paratë noterit shumë përpara takimit të ri planifikuar për të nënshkruar marrëveshjen, që nënkuptonte blerjen e shtëpisë pa u parë, raporton abcnews.al

Pasi kjo u rregullua, kur ajo udhëtoi në Moskë për të nënshkruar aktin dhe zbuloi se noteri kishte vendosur aksidentalisht adresën e gabuar. Kur ajo dhe blerësi u takuan  me pronarët, ata zbuluan se  shtëpia kishte pesë trashëgimtarë.

“Ajo shtëpi ka një histori vërtet të gjatë, gjatë mbledhjes së aktit, noteri na lexoi listën e pronarëve të kaluar dhe tani jemi në kontakt me një trashëgimtar për të transferuar faturat e shërbimeve,” shpjegon ajo.

Pasi kaloi edhe këtë pengesë, pronarja e re më pas duhej të kalonte procesin e hapjes së një llogarie bankare në Itali, gjë që mund të jetë veçanërisht e vështirë për ata nga Rusia, përpara se të ishte në gjendje të paguante ndonjë faturë apo të shijonte pushimet e saj.

Por pavarësisht këtyre sfidave të shumta, Klimavets thaq se klientja e saj ka rënë në dashuri me rrugët e pastra dhe mjedisin e paprekur të Biccarit.

“Për rusët, Puglia është një destinacion kryesor”, shton ajo. “Është aeroporti ndërkombëtar në Bari dhe varri i Shën Nikollës, i cili është një vend pelegrinazhi ruso-ortodoks.”

Blerësja, një biznesmene e paidentifikuar, mezi pret të jetë të jetojë në shtëpinë e saj.

/abcnews.al