Vetëdorëzimi/ Gazetari Qosja: Balili e shiti shtrenjtë lëkurën e tij

schedule18:50 - 15 Janar, 2019

schedule 18:50 - 15 Janar, 2019

I shumëkërkuari “Eskobari i Ballkanit” Klement Balili është vetëdorëzuar sot në polici.  Sipas gazetarit Andi Qosja, me këtë akt Balili e ka shitur shtrenjtë lëkurën e tij.

https://youtu.be/lDr_fnZoqcU

“Duhet theksuar se Balili e ka kërkuar shtrejt vetëdorëzimin e tij. Për arrestimin e Ballit janë investuar 17 operacione policore të dështuara. Balli e ka shitur shtrejt lëkurën e tij. Në letërporosinë e ardhur nga nga Greqia mund të këtë mundësi deviji”.

Më tej gazetari është shprehur se nëse do vlerësohet si i ligjshëm vetëdorëzimi, atëherë Balili do të  fitojë 1/3 e uljes së dënimit.

“Prokurorët e Krimeve të Rënda do ta marrin në pyetje. Nëse do të vlerësohet i ligjshëm dorëzimi i tij ai do të fitojë 1/3 e uljes së dënimit.  Ai është në masë arresti të dhënë nga Gjykata e Krimeve të Rënda. Do bëhet një seancë paraprake ku Balili do njihet me masën e dhënë ndaj tij në mungesë”.

Por një letërporosi e mbërritur nga pala greke në fund të Dhjetorit të vitit që lamë pas, duket se shkaktoi gjithë këtë lëvizje të bujshme.

“Në fund të Dhjetorit ka mbërritur nga pala greke një letërporosi. Është një dosje që ka rënë në duart e prokurorëve por që është mbajtur në mënyrë hermetike. Ose dosja do dorëzohet në gjykatë ose gjykata do kërkojë shtyrje të hetimeve. Pala greke ka kthyer atë përgjigje se Balili është i implikuar në trafikim lëndësh narkotike. Sipas palës greke ai ka pasur një rol kryesor dhe drejtues në trafikimin e lëndëve narkotike”.

Gazetari ka theksuar se Balili gjatë periudhës që kërkohej nga autoritetet e vendit ka qëndruar i fshehur në zonën e Sarandës.

“Nëse do t’i referohemi ai ka qëndruar brenda territorit shqiptar në zonën e tij të influencës në Sarandë dhe Delvinë.  Unë do ta quaj sukses nëse ai do të lihet pas hekurave”./abcnews.al