Verstappen realizon përmbysjen fantastike duke fituar çmimin e madh të Hungarisë

schedule17:07 - 31 Korrik, 2022

schedule 17:07 - 31 Korrik, 2022

Max Verstappen fiton GP-në e Hungarisë, fazën e trembëdhjetë të kampionatit botëror të Formula 1.

Piloti holandez, i cili e nisi garën i dhjeti dhe autori i një super përmbysjeje, triumfon në Hungari përballë dy pilotëve të Mercedes, Hamilton dhe Russell.

Garë e hidhur për Charles Leclers, i cili përfundoi i gjashti edhe për shkak të një strategjie për t’u rishikuar në kutinë e Cavallino.

Përpara Monegaskut, poshtë nga podium, Ferrari tjetër i Carlos Sainz dhe Red Bull-i i Perezit./ h.ll/abcnews.al